Jak objawia się stenoza kanału kręgowego?

Jak objawia się stenoza kanału kręgowego?

5 października, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Bezpośrednią przyczyną stenozy kanału kręgowego jest zbyt wąski kanał kręgowy, który sprawia, że struktury rdzeniowe kręgosłupa poddawane są zbyt dużym naciskom. Choroba ta znana jest także pod nazwą zespołu cieśni kanału kręgowego. Warto wiedzieć jak objawia się ta dolegliwość oraz czy można ją leczyć.

Jak powstaje stenoza kanału kręgowego?

Stenoza kanału kręgowego może być zarówno wrodzona, jak i można ją nabyć z biegiem lat. Kiedy człowiek urodził się z tą wadą nie zawsze zdaje sobie z tego faktu sprawę, gdyż skutki uboczne takiego stanu rzeczy mogą nie dawać się we znaki przez długie lata. Niemalże zawsze choroba uwidacznia się dopiero po ukończeniu 30 roku życia. Wrodzona wada jest jednak przypadkiem, który zdarza się zdecydowanie rzadziej. Najczęstszą przyczyną stenozy kanału kręgowego są zmiany chorobowe. Mowa na przykład o zwyrodnieniu kręgosłupa oraz chorobach nowotworowych, które mają miejsce przy kościach kręgosłupa oraz tkance rdzenia kręgowego. Stenoza kanału kręgowego może pojawiają się także w przypadku urazów kręgosłupa, dyskopatii oraz przerostów więzadeł kręgosłupa.

Jak objawia się stenoza kanału kręgowego?

Stenoza daje o sobie znać w sytuacji, gdy ma miejsce uciskanie któregoś z elementów rdzenia kręgowego. Każdy człowiek przechodzi chorobą inaczej, dlatego ciężko jest mówić o jednoznacznych objawach, gdyż mogą być one skrajnie różne. Intensywność stenozy uwarunkowana jest miejscem ucisku. Przeważnie choroba ta umiejscowiona jest w odcinku lędźwiowym, a także szyjnym. Tylko w nielicznych przypadkach ma ona miejsce w odcinku piersiowym. Kiedy mamy do czynienia ze zwężeniem oraz uciskiem w części lędźwiowej człowiek zmaga się z bólami pleców, bólem kończyn dolnych, który zaczyna się w okolicach pośladków i biegnie aż do stopy . Czasem występują problemy w czuciu kończyn dolnych, a nawet trudności w chodzeniu. W przypadku zmagania się ze stenozą w odcinku lędźwiowym objawy są zbliżone do tych, które występują w zespole ogona końskiego. Różnica polega na tym, że ból znika w momencie zginania ciała. Kiedy choroba dotknęła część szyjną kręgosłupa, człowiek zmaga się z bólami karku, szyi oraz placów. Dodatkowo pojawiają się bóle głowy oraz zawroty, występuje niedowład i problemy z czuciem w kończynach górnych. Zespół cieśni kanału kręgowego także narażony jest na stenozę. W tym przypadku objawia się ona promieniującym bólem pleców, który biegnie do żeber bądź kończyn dolnych.

Jak leczyć stenozę kanału kręgowego?

Kiedy pojawiają się wymienione powyżej objawy można domyślać się występowania choroby, jednakże konieczne jest wykonanie diagnozy. Odbywa się badanie neurologiczne, dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie gdzie dokładnie występuje nacisk na rdzeń kręgowy. Przy pomocy badań obrazowych, czyli RTG kręgosłupa oraz rezonansu magnetycznego możliwe jest zaobserwowanie zmian w kręgosłupie, których nie powinno tam być, albo powinny mieć inną formę. RTG umożliwia zauważenie zmian, a rezonans magnetyczny daje możliwość zobrazowania tkanki nerwowej. Sam proces leczenia choroby polega za czynnościach zachowawczych, ale można zdecydować się również na operację. Pierwszy wariant polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przede wszystkim niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dobrze sprawdza się fizjoterapia, akupunktura oraz blokady nerwów. Wiele osób nie ma wyboru i musi sięgać po specjalne gorsety ortopedyczne.