Dolegliwości oczu w ciąży

Dolegliwości oczu w ciąży

24 stycznia, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Kobieta nosząca pod sercem dziecko musi nastawić się na wiele zmian odbywających się w jej organizmie. Jedne z nich są pozytywne, a do innych trzeba się po prostu przyzwyczaić oraz zaakceptować je. Przyjmuje się, że aż 14% ciężarnych zmaga się z krótkowzrocznością. Czy to jedyna choroba oczu w tym stanie?

Jak ma się ciąża do wzroku?

Przez całe 9 miesięcy, kiedy kobieta nosi w swoim łonie dziecko jej organizm zmienia się. Wszystkie zmiany powodowane są hormonami, które wywołują chociażby obrzęk w obszarze gałki ocznej. Dzięki temu panie, której przed ciążą nie zmagały się z żadnymi dolegliwościami ze wzrokiem, zauważają pogorszenie wzroku oraz inne schorzenia. Z kolei kobiety, które już przed zajściem w ciążę miały problemy ze wzrokiem spotykają się ze znacznym pogorszeniem aktualnego stanu. Co ciekawe, urodzenie dziecka sprawia, że wszystko wraca do normy.

Jakie choroby oczu spotykają ciężarne?

Najczęściej zmagają się one z krótkowzrocznością, która objawia się tym, że przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości dostrzega się bez żadnych problemów, a z kolei te występujące w oddali stanowią większe wyzwanie. Na drugim miejscu plasuje się dalekowzroczność, gdzie sytuacja jest odwrotna do tej przedstawionej powyżej, czyli wszystko co znajduje się blisko jest widziane niewyraźnie, a przedmioty oddalone są w porządku. Oprócz wymienionych schorzeń, pojawia się także zez, przez co rozumie się inny kąt patrzenia jednego oka w porównaniu do drugiego. Należy wspomnieć jeszcze o astygmatyzmie oka, który oznacza delikatne zamazanie wizji. Najmniejsze grono kobiet zmaga się z kurzą ślepotą, przez co rozumie się brak wizji po zapadnięciu zmroku oraz w ciemnych pomieszczeniach.

Jak zapobiegać pojawieniu się wad wzroku w ciąży?

Istnieje szereg przyczyn, które mogą pogorszyć bądź spowodować wadę wzroku. W pierwszej kolejności nie wolno kobiecie dźwigać ciężkich rzeczy, gdyż zdecydowanie powiększają one możliwość na odklejenie się siatkówki. Komputer także działa na oczy niekorzystnie. Przyjmuje się, że nie należy korzystać z niego dłużej niż przez 4 godziny w ciągu jednego dnia. Jeśli czas ten jest nagminnie przekraczany, nie trzeba długo czekać, aby wystąpił chociażby zespół suchego oka. Można rozpoznać go za sprawą pieczenia, zaczerwienienia oraz zmagania się z „piaskiem pod powiekami”.

W trakcie ciąży dieta odgrywa bardzo ważną rolę, jednakże nie chodzi jedynie o właściwe rozwijanie się dziecka, ale także o zdrowie przyszłej mamy. Menu w którym występują odpowiednie ilości witaminy A oraz beta-karotenu przekładają się na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób oczu.