Dlaczego najlepsi sportowcy wygrywają?
16 stycznia, 2019„Ciało osiąga to, co umysł sobie założy” – to powiedzenie w pełni oddaje psychologię sportu i wolę walki każdego zawodnika. Można być najlepiej przygotowanym do zawodów, mieć najlepsze osiągnięcia i szczytową formę, ale jeśli zabraknie siły mentalnej, wszystko może legnąć w gruzach.
Wiesz, że jesteś zwycięzcą?
Każdy sportowiec oprócz codziennego trenowania w pocie czoła i szlifowania swojej wytrzymałości fizycznej, powinien dbać tak samo mocno o sferę mentalną. Pozytywne myślenie, szukanie złotego środka równowagi i nierozpamiętywanie przeszłości pozwala mu zgarniać trofea i stawać na podium. Współpraca z dobrym psychologiem powinna być zawsze stawiana na miejscu obok treningu i co więcej, trzeba dbać, aby była owocna. Myślenie o wyznaczonym celu przybliża do niego i pomaga skupić całą energię właśnie na nim. Jeśli więc marzysz o zwycięstwach, musisz myśleć jedynie perspektywicznie, uczyć się koncentracji, odporności na porażki i szybkiego oraz spokojnego reagowania na nowe sytuacje. To są kluczowe aspekty psychologii sportu, definiujące nie tylko wygrywanie, ale też dobre samopoczucie każdego sportowca. Obok ww. czynników sprzyjających wygrywaniu liczy się także motywacja do osiągnięcia celu i umiejętność radzenia sobie ze stresem, którego w sporcie nie brakuje. Trening pewności siebie powinien być bardzo ważnym elementem rozwoju na drodze sportowej kariery. Samodzielnie, za pomocą odpowiedniej lektury, z trenerem i psychologiem, można osiągnąć odpowiednią równowagę psycho-fizyczną. Opanowanie rozedrgania fizycznego przed zawodami, czyli zapanowanie nad swoim ciałem, to także niezwykła sztuka.
Celebruj najmniejszy sukces
Wygrana w sporcie, a przede wszystkim wygrana nad swoimi słabościami, wiąże się z umiejętnością przyjmowania nawet najmniejszych sukcesów z radością. Jeśli perfekcyjnie poznasz swoje kompetencje, zasoby i umiejętności, łatwiej ci będzie stawić czoła porażkom i przyjmować każdą z nich, jako lekcję i czynić z niej krok do sukcesu. Natomiast każdy sukces, nawet ten malutki, świadczy o rozwoju i trzeba go przyjąć jako niezbędny etap drogi do czegoś większego.
Psychologia sportu jest więc kluczową kwestią w życiu każdego sportowca. Jeśli uda się wypracować kilka podstawowych cech zwycięzcy – tych odnoszących się do sfery mentalnej – wygrywanie stanie się o wiele prostsze. Wtedy można osiągać najwyższe miejsca, nawet gdy wystąpi okresowy spadek formy. Przewagą nad rywalem będzie pewność siebie i wytrwałość, która wprawia „nogi w ruch”, gdy słabną siły. Nastawienie się na sukces na pewno zaprocentuje, jeśli będzie towarzyszyć temu pragnieniu determinacja. Obudzić w sobie mistrza można zawsze. Wtedy cieszy smak każdego zwycięstwa – zarówno nad rywalem, jak i nad swoją słabością.