Czopki na zaparcia – ulga w przypadku zalegania treści jelitowej
9 sierpnia, 2021O zaparciach mówi się, gdy przez dłuższy czas w jelitach zalega treść pokarmowa, co utrudnia oddawanie stolca. Prawidłowo powinno się wypróżniać raz dziennie, a nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Gdy pojawiają się problemy, można doraźnie skorzystać z produktu, jakim są czopki na zaparcia.
Zaparcia – co trzeba o nich wiedzieć?
Zarówno liczba stolców, jak i ich objętość, zależą od wielu przyczyn. Dla niektórych osób częstotliwość wypróżnień wynosząca 3 razy w tygodniu, jest normalna i nie rodzi żadnych problemów zdrowotnych. Dla innych zaś oznacza kłopoty, nie tylko z układem pokarmowym, ale i odczuwanie bólu podczas oddawania stolca.
O zaparciach mówi się wtedy, gdy treść jelitowa zalega przez dłuższy czas w przewodzie pokarmowym, zwykle w jelicie grubym. Treść jelitowa po takim czasie staje się zagęszczona, a stolec zbity i twardy, dlatego wypróżnienia są uciążliwe.
Wyróżnia się zaparcia przypadkowe, które mogą nastąpić między innymi w wyniku nagłej zmiany nawyków żywieniowych. W takich sytuacjach pomagają doraźnie stosowane czopki na zaparcia. Zaparcia krótkotrwałe mają charakter okresowy oraz nawracający, a ich przyczyny są różnorodne, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska. U około 90% osób dochodzi do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, skutkujących zaparciami idiopatycznymi.
Czopki na zaparcia – jak działają?
Czopki na zaparcia zwykle mają podłoże jelitowe. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwianie opróżniania jelit, ale i usuwanie nagromadzonych złogów kałowych. Doraźnie mogą być one stosowane nawet u dzieci i kobiet w ciąży, ale tylko po konsultacji lekarskiej.
Substancja czynna, jaką posiadają czopki na zaparcia, stymuluje ruchy robaczkowe. Z kolei gliceryna odpowiada za powlekanie jelit, dzięki czemu łatwiej dochodzi do usuwania mas kałowych.
Zarówno u dzieci, jak i dorosłych, czopki na zaparcia powinny być stosowane tylko doraźnie, ponieważ ich zadaniem jest ułatwianie wypróżniania, ale nie nadają się do leczenia przyczyny. Podstawą radzenia sobie z zaparciami, jest zmiana codziennej diety i nawyków żywieniowych. Pomocna jest również konsultacja lekarska, dokładny wywiad, ponieważ pozwalają znaleźć źródło problemu i je wyeliminować.