Alergie a czynniki genetyczne

Alergie a czynniki genetyczne

14 października, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergia, w najprostszym rozumieniu tego słowa, to wroga reakcja układu immunologicznego na bodziec dla innych ludzi neutralny. Taką reakcję wywołują niektóre pyłki roślin, trawy, pewne pokarmy, sierść zwierząt, a nawet substancje kosmetyczne oraz chemiczne.

Organizm osoby cierpiącej na alergię traktuje te czynniki jak chorobotwórcze bakterie czy wirusy, które należy zwalczyć. W tym celu układ immunologiczny aktywuje limfocyty T do produkcji przeciwciał, których zadaniem jest likwidacja wroga. Po ustaniu kontaktu z alergenem, pewna ilość przeciwciał pozostaje we krwi na wypadek, gdyby szkodliwy czynnik ponownie się pojawił. Pierwszy kontakt z alergenem często nie daje żadnych objawów, ale kolejne już tak. Pojawiają się symptomy w postaci kataru, łzawienia oczu, pokrzywki, czasem nawet duszności. W organizmie toczy się wtedy walka między alergenami a przeciwciałami, w wyniku której wydzielają się substancje prozapalne, takie jak histamina.

Z tego powodu reakcja alergiczna powoduje stan zapalny w organizmie. Najgroźniejszą jej formą jest wstrząs anafilaktyczny, który stanowi już zagrożenie dla życia. Osoby, u których istnieje prawdopodobieństwo takiej reakcji, zazwyczaj mają przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy.

Najczęstsze postacie alergii to:

– katar sienny (alergiczny nieżyt nosa);

– kontaktowe zapalenie skóry;

– alergiczne zapalenie spojówek;

– pokrzywka;

– astma atopowa;

– uczulenie na pokarmy;

– alergia na jad pszczół i os.

Choroby alergiczne występują coraz częściej, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że dotknięta jest nimi aż jedna trzecia populacji. Przyczyn alergii jest wiele. Sprzyja jej coraz większe zanieczyszczenie środowiska, ale również nadużywanie antybiotyków oraz utrzymywanie sterylnej czystości w domu. Dzieci wychowywane w takich warunkach często zapadają na różnego typu alergie. Środowisko pozbawione bakterii i wirusów nie pozwala nabyć odporności przez organizm małego dziecka.

Na pojawienie się alergii mają też wpływ czynniki genetyczne. Jeżeli oboje rodziców cierpią na to schorzenie, wówczas ryzyko zachorowania u dziecka wynosi 50-70 %. Jeśli choruje jedno z rodziców albo rodzeństwo, wówczas prawdopodobieństwo rozwinięcia się alergii u dziecka wynosi 20-40 %.

Alergia może pojawić się w każdym wieku, nawet w osób dorosłych.

Schorzenie to wywołuje stan zapalny w organizmie, który nieleczony może doprowadzić do rozwoju groźniejszych chorób. Konieczne jest więc stosowanie leków na alergię. W aptekach można kupić wiele preparatów bez recepty, np. Claritine, Loratadynę, Zyrtec czy Allertec. Są to leki przeciwhistaminowe w formie tabletek, których celem jest hamowanie wydzielania histaminy, powodującej pojawienie się objawów alergii.

Leki na alergię można również stosować miejscowo, np. do oczu, nosa lub na skórę. Są dostępne w postaci kropli, aerozolu oraz maści.

Rynek produktów przeciwalergicznych jest dobrze rozwinięty z uwagi na powszechność tego schorzenia wśród populacji i dlatego każdy może znaleźć odpowiedni preparat dla siebie.