Alergia na zwierzęta – jak się objawia?

Alergia na zwierzęta – jak się objawia?

16 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergie na sierść są coraz częściej spotykanymi dolegliwościami we współczesnym społeczeństwie. Może mieć na to wpływ rosnąca liczba zwierząt domowych lub po prostu zwiększenie u ludzi tendencji do łatwego rozwoju różnego rodzaju alergii. Jakie zatem są jej objawy i jak skutecznie z nimi walczyć?

Przyczyny alergii na zwierzęta

Jak przy każdej alergii, tak i w tym przypadku jej istotą jest niepoprawna odpowiedź układu odpornościowego, którego głównym zadaniem jest chronienie organizmu między innymi przed działaniem wirusów i bakterii. Przyczyny, dla których zaczyna on traktować substancje potencjalnie nieszkodliwe jako zagrażające, nie są do końca znane. Konsekwencją takich działań jest regularne uwalnianie do krwi różnych substancji, które są odpowiedzialne za rozwój reakcji alergicznych. W przypadku alergii na zwierzęta główny problem jest taki, że alergeny, które ją wywołują są niemalże wszędzie. Co ciekawe, tego typu dolegliwość rozwija się głównie u osób, które mają rzadki kontakt ze zwierzętami.

Objawy alergii na zwierzęta

Objawy tego typu alergii są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od tego, jaki gatunek zwierząt jest powodem uczulenia. Charakterystyczne jest to, że objawy te występują przez cały rok i najczęściej dotyczą układu oddechowego. Do najbardziej charakterystycznych należy między innymi kichanie (szczególnie w obecności zwierząt przenoszących alergeny) oraz zatkany nos w którym wyczuwa się obecność wodnistej wydzieliny. Ponadto pojawia się uczucie pieczenia i nieprzyjemnego drapania w nosie, gardle i jamie ustnej. Wiążą się z tym również objawy astmy, czyli napady duszności i trudności z oddychaniem. Wiele osób skarży się także na zapalenie spojówek z zaczerwienionymi oczami oraz towarzyszącym mu pieczeniem i łzawieniem. Nieco rzadszym objawem są dolegliwości skórne, takie jak świąd i wysypka.

Alergia i co dalej?

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który wykona potrzebne testy i na tej podstawie postawi diagnozę. Kolejnym etapem jest dobranie odpowiednich leków, które skutecznie zagłuszą objawy alergii bez niepożądanych efektów ubocznych. Najważniejsze jest jednak, aby w miarę możliwości unikać kontaktu ze zwierzętami, co znacznie wpłynie na komfort życia alergików.