5 sposobów na alergiczny katar u dziecka

5 sposobów na alergiczny katar u dziecka

24 grudnia, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergiczny katar u dziecka to wynik zapalenia błony śluzowej nosa. Potocznie nazywa się go katarem siennym, gdyż jest zazwyczaj wywołany przez pyłki w powietrzu. Do objawów uczulenia zaliczamy wyciek z nosa, swędzenie, kichanie, drapanie w gardle. Z powodu kataru może pojawić się także ból zatok i zatykanie uszu.

Alergiczny nieżyt nosa pojawia się dość często u dzieci, na ogół między 4 a 6 rokiem życia. Może występować samodzielnie lub mogą mu towarzyszyć inne objawy alergiczne jak np. atopowe zapalenie skóry.

Nos to miejsce stałego kontaktu z alergenem. Gdy jest obciążony katarem, nie pracuje prawidłowo, a dziecko ma problem ze swobodnym oddychaniem. Wtedy często oddycha przez usta i chrapie w nocy. Dyskomfort w tej sytuacji jest spory i trzeba koniecznie z nim walczyć.

Katar sienny może występować całorocznie lub pojawiać się sezonowo, czyli na wiosnę, wczesnym latem lub wczesną jesienią. Jest to zależne od terminu pylenia alergenu, którym mogą być kwitnące drzewa, trawy, zboża lub chwasty.

Nie da się całkowicie uniknąć czynnika alergizującego, ale można zaplanować wyjazd, kierując się kalendarzem pyleń i unikać terminów wycieczek wakacyjnych, gdy u dziecka występuje alergiczny nieżyt nosa.

Leczenie kataru siennego polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich leków. Można przy tym wspomagać się również pewnymi naturalnymi specyfikami.

Sposoby na alergiczny katar u dziecka to:

1) stosowanie tabletek przeciwhistaminowych, które blokują wydzielanie histaminy powodującej pojawienie się objawów alergicznych;

2) aplikowanie leków obkurczających śluzówkę nosa (można je stosować doraźnie do 7 dni i tylko u dzieci powyżej 12 roku życia, nadużywanie tych leków niszczy ściany naczyń krwionośnych);

3) stosowanie soli fizjologicznej lub wody morskiej do nosa, które wypłukują pyłki;

4) naklejanie na odzież dziecka plasterków z olejkami eterycznymi np. z eukaliptusa, drzewa herbacianego czy cytryny, skutkiem czego poprawia się przepływ powietrza w nosie;

5) odczulanie poprzez kontrolowany, stosowany według wskazań lekarza kontakt z alergenem, którego celem jest całkowite wyleczenie alergii.

Katar u dziecka może się pojawić również w ramach reakcji alergicznej na niektóre pokarmy. Przykładowo, maluchy uczulone na pyłki traw mogą mieć objawy alergiczne na pomarańcze i arbuzy.

Leczenie nieżytu nosa jest konieczne, ponieważ przedłużający się stan zapalny może spowodować powikłania, takie jak polipy w nosie, zapalenie zatok (w przypadku nadkażenia bakteryjnego) czy wysięk z ucha środkowego, skutkujący pogorszeniem słuchu.

Nieleczony katar u dziecka może również wywołać alergię w obszarze oskrzeli.