Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie prostaty – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

15 listopada, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Zapalenie prostaty, zwane także zapaleniem gruczołu krokowego lub zapaleniem stercza to najczęstsza choroba dotykająca mężczyzn, która może zaatakować w każdym wieku, choć w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się panowie między 40 a 50 rokiem życia. Choroba ta może objawić się natychmiastowo lub rozwijać się stopniowo. W sytuacji, kiedy pojawią się problemy z oddawaniem moczu, któremu towarzyszą ból i uczucie pieczenia, należy niezwłocznie zgłosić się do urologa.

Przyczyny

Zapalenie prostaty może przyjąć dwie formy: ostrego zapalenia gruczołu krokowego i przewlekłego zapalenia stercza (bakteryjnego i niebakteryjnego). Ma ono najczęściej podłoże bakteryjne, wywołane przez bakterie pałeczki okrężnicy, które mogą się przenosić drogą płciową lub przedostać się bezpośrednio z krwią. Stan zapalny może być także spowodowany zastojem wydzieliny prostaty, płynem umożliwiającym plemnikom poruszanie się (przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty). Do takiej sytuacji może doprowadzić rzadki wytrysk lub nadmierna produkcja owego płynu, który gromadzi się w sterczu, co w konsekwencji prowadzi do zapalenia. Z kolei przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty może być spowodowane nieskutecznym leczeniem ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Ponadto, na zapalenie prostaty mogą mieć także inne czynniki, jak np. siedzący tryb życia lub częsta zmiana partnerek seksualnych.

Objawy

Zapalenie prostaty może się objawić natychmiastowo (ostre zapalenie prostaty) lub rozwijać się stopniowo (przewlekłe zapalenie prostaty). Ostre zapalenie objawia się:

  • wysoką gorączką i dreszczami
  • dokuczliwym bólem w okolicach krocza, podbrzusza, pachwin i prącia
  • problemami z oddawaniem moczu
  • uczuciem pieczenia i bólem w trakcie oddawania moczu
  • bolesnym parciem na mocz
  • powiększonym gruczołem krokowym
  • bólem i obrzękiem prostaty.

Sporadycznie może dojść do całkowitego zatrzymania moczu oraz wystąpienia nudności i wymiotów.

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty objawy nie są tak nasilone jak w ostrym przebiegu choroby, aczkolwiek występują podobne symptomy: pojawiający się ból w okolicach krocza i podbrzusza, częste parcie na mocz, bolesne i utrudnione oddawanie moczu oraz spadek libido (spowodowany przedwczesną i bolesną ejakulacją).

Leczenie

Leczenie zapalenia prostaty uzależnione jest od jego rodzaju, niemniej jednak najczęściej przybiera postać antybiotykoterapii i trwa od 4-8 tygodni. W początkowej fazie leczenia podaje się także pacjentom leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. W przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego należy unikać sytuacji prowadzących do ucisku krocza (np. jazda na rowerze), wyeliminowanie z diety ostrych potraw, alkoholu, tytoniu oraz ograniczenie spożycia kofeiny. Wedle lekarzy pomocne mogą być także masaże prostaty.

Powikłania

Nieleczone zapalenie prostaty może doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak przewlekłe zapalenie stercza, ropienia prostaty a nawet do posocznicy, czyli sepsy.