Transport publiczny, a potrzeby niepełnosprawnych

Transport publiczny, a potrzeby niepełnosprawnych

17 października, 2020 Wyłączono przez Wielka zmiana

Likwidacja barier architektonicznych to jedno z podstawowych rozwiązań transportu publicznego, aby sprostać oczekiwaniom osób niepełnosprawnych. W autobusach i tramwajach są dostępne pasy, a także uchwyty dla niepełnosprawnych, a same pojazdy to głównie modele niskopodłogowe. Czy to wystarcza?

Oczekiwania osób niepełnosprawnych wobec transportu publicznego.

Osoby niepełnosprawne ruchowo, w szczególności te poruszające się na wózkach inwalidzkich potrzebują niskiej podłogi oraz rampy dla wózków inwalidzkich w autobusach i tramwajach miejskich. Jednak to nie jedyni uczestnicy transportu miejskiego, którzy zmagają się z niepełnosprawnością. Osoby poruszające się o kulach lub z różnymi chorobami układu ruchu mogą mieć problem ze wsiadaniem do pojazdu transportu publicznego, dlatego dla nich przydatne są uchwyty dla niepełnosprawnych przy drzwiach oraz wewnątrz pojazdu. Sporym ograniczeniem jest niewłaściwa infrastruktura przystanków autobusowych, najczęściej chodzi o zbyt niskie krawężniki oraz niemożność swobodnego wsiadania do pojazdów z powodu zbyt dużej odległości autobusu od krawężnika.

Osoby niewidzące oczekują systemu informacji dźwiękowej lub informacji w języku Braille’a- niestety nie każdy autobus, czy przystanek jest wyposażony w takie systemy. Pomocne jest również znakowanie wszelkich krawędzi i stopni wyróżnionym kolorem, co ułatwia przemieszczanie się osobom niedowidzącym.

Czy transport publiczny zawsze spełnia oczekiwania osób niepełnosprawnych?

Liczne badania wykazały, że niepełnosprawni skarżą się na brak pochylni w autobusach lub zbyt wysokie stopnie w pojazdach. Osoby poruszające się na wózkach zwracają często uwagę na to, że brakuje podjazdów na przystanki. W dużych miastach większość autobusów to pojazdy niskopodłogowe podobnie jest z taborem tramwajów. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wiele tramwajów poruszających się po miastach są to modele ze schodami. Stanowi to problem nie tylko dla osób niepełnosprawnych, lecz także dla matek prowadzących wózki z dziećmi oraz osób starszych.

Nie każda osoba niepełnosprawna ma świadomość, że transport publiczny oferuje specjalne przejazdy dla osób niepełnosprawnych samochodami przystosowanymi do przewozu osób poruszających się na wózkach. Są to pojazdy wyposażone m.in. w windę dla wózków inwalidzkich, a kierowcy udzielają pomocy w przemieszczaniu się pasażera od drzwi lokalu mieszkalnego do pojazdu i odwrotnie. Poza tym niepełnosprawni pasażerowie mają zagwarantowaną pełną obsługę, włącznie z transportem osób na wózkach po schodach. Ważne jest, aby pasażerowie chcący skorzystać z takich przejazdów, zamówili przejazd jednorazowy lub przejazdy cykliczne przynajmniej kilka dni wcześniej. Problemem może okazać się brak świadomości pasażerów poruszających się na wózkach o możliwości przejazdów specjalnymi samochodami.

Uchwyty dla niepełnosprawnych- czy niepełnosprawni mogą na nie liczyć?

W większości pojazdów niskopodłogowych pasażerowie mają do dyspozycji poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych. Znajdują się one przy drzwiach, a także w miejscu, w którym osoba na wózku może przypiąć się pasami. Takie uchwyty i poręcze w różnych miejscach w pojeździe są pomocne również dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się o kulach bądź o własnych siłach, lecz z pewnymi trudnościami. Bardzo ważne jest, aby poręcze miały taką grubość, która pozwoli takim osobom na swobodne złapanie go i trzymanie się podczas jazdy.