Temblak

Jeśli doznałeś urazu ramienia, łokcia lub nadgarstka, może być konieczne noszenie temblaka na ramieniu, aby chronić go podczas gojenia. Temblak pełni ważną rolę – zapobiega zbyt mocnemu poruszaniu ramieniem podczas jego powrotu do zdrowia. Z drugiej strony, nieprawidłowe noszenie temblaka może opóźnić gojenie.

 

Temblak – przykłady zastosowania

W wielu przypadkach może być konieczne noszenie ręki na temblaku po kontuzji. Najczęściej jednak temblak będzie potrzebny po złamaniu kości takich jak:

  • bark
  • łokieć
  • nadgarstek

Ważne jest, aby po złamaniu unieruchomić rękę i zapewnić prawidłowe gojenie się kości. Temblak utrzymuje ramię w bezruchu i na miejscu, aby mieć pewność, że tak się stanie.

Innym przykładem zastosowania temblaka jest czas po operacji barku. Czyli, jeśli miałeś zabieg chirurgiczny na ramieniu, możesz potrzebować tego sprzętu, aby zapobiec zbyt mocnemu skurczowi mięśni wokół ramienia i zakłóceniu procesu gojenia. Czasem też temblak przydaje się po udarze. Udar jest poważnym urazem. Może to spowodować paraliż ręki, nogi lub obu. Jeśli Twoje ramię nie porusza się prawidłowo, może stać się bolesne, a temblak pomaga w utrzymaniu ramienia i zapobiega jego niepotrzebnemu ruchowi.

Reasumując, jakikolwiek uraz lub zabieg chirurgiczny kończyny górnej może wymagać noszenia temblaka podczas leczenia, a wtedy koniecznie postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Jak nosić temblak prawidłowo?

Jeśli jest wymagane noszenie temblaka, ważne jest, aby nosić go prawidłowo. Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się płynu i krwi w dłoni i nadgarstku. Właściwe użycie temblaka może zapewnić, że Twoje ramię wyleczy się we właściwy sposób.

Aby prawidłowo zastosować temblak delikatnie przeciągnij go przez ramię i łokieć. Powinien ściśle przylegać do łokcia. Twoja ręka powinna dotrzeć do samego końca temblaka. Upewnij się, że koniec nie wbija się w nadgarstek lub rękę, a jeśli dłoń zwisa na nadgarstku, to znaczy, że temblak może być za mały.

Jeśli udało Ci się go dopasować, teraz przeciągnij pasek temblaka z tyłu szyi i przełóż go przez pętlę w pobliżu dłoni. Zaciśnij paski tak, aby dłoń i przedramię były uniesione powyżej poziomu łokcia. Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się krwi i płynów w dłoni i nadgarstku. Na koniec, zapnij pasek za pomocą rzepów. Możesz też podłożyć wkładkę frotte pod pasek – aby było Ci nieco wygodniej.

Uwaga: niektóre temblaki mają pasek wokół pleców, aby utrzymać łokieć blisko ciała. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sięgnij do tyłu i pociągnij pasek wokół pleców, zapinając go w pobliżu dłoni. Upewnij się jednak, że pasek nie jest zbyt ciasny, to znaczy powinieneś być w stanie zmieścić dwa lub trzy palce między ciałem a materiałem.