Skup się, to nie takie trudne

Skup się, to nie takie trudne

5 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Rozprasza nas tak wiele. Niemalże z każdej strony gra muzyka, błyskają światła, palą się bilbordy, dlatego nikogo nie dziwi, że skupienie uwagi może być problematycznym zadaniem dla niektórych osób. Dotyczy to również dzieci, które mają wszystkich bodźców po prostu za dużo. Co wtedy?

Jak ułatwić skupianie uwagi?

Koncentracja sprawia, że można skupić uwagę oraz energię na czynnościach, które zmierzają do zakończenia konkretnego zadania czy wydarzenia. Nie jest to łatwe ze względu na dużą ilość otaczających nas z każdej strony bodźców. Problem ten mają przede wszystkim dzieci, gdyż ich mózg rozwija się cały czas, bezustannie poznają świat i w niektórych przypadkach nie są w stanie wszystkiego ogarnąć. Koncentracja uwagi sprawia, że dziecka ma możliwość zapamiętywania informacji, słów oraz przyswajania wiedzy, która najpierw przekazywana jest przez rodziców, a w dalszej kolejności przez nauczycieli w przedszkolu oraz szkole. Dzięki zapamiętywaniu możliwe jest uzyskiwanie zdecydowanie lepszych rezultatów w nauce oraz tworzenie pozytywnej opinii o samym sobie. Ta ostatnia cecha jest niezwykle istotna w czasach, kiedy każdy dąży do bycia idealnym i porównuje się do gwiazd. Człowiek, który akceptuje siebie takim jakim jest, wiedzie szczęśliwe oraz dostatnie życie.

Warto zdawać sobie sprawę, że całkowicie naturalne dla dziecka jest brak skupiania uwagi przez dłuższy czas. Obiekty zainteresowania ulegają bezustannym zmianom i pod żadnym względem nie powinno wywoływać to złości czy rozdrażnienia rodziców. Jest to całkowicie naturalne w przypadku małych dzieci, jednakże z wiekiem ta cecha powinna się zmienić i skupienie uwagi powinno być coraz dłuższe. W przypadku, kiedy pociecha nie jest w stanie wykonać zadania, bezustannie robi wszystko pobieżnie, to dobry czas na rozpoczęcie działań. Rodzice muszą stworzyć środowisko, które umożliwi koncentrację oraz skupienie uwagi. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy nauczyć dziecko planowania działań. Każdy ruch może zostać zaplanowany krok po kroku. Warto zwrócić uwagę na czas potrzebny do wykonania konkretnego zadania i wydarzenia, których nie można przewidzieć, a mogą się one również przydarzyć. W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje niepożądane oraz nieplanowane, warto informować o nich dziecko, aby od najmłodszych lat zdawało sobie sprawę z ich istnienia.

Oprócz tego należy mieć w stosunku do pociechy realne oczekiwania. Cel nie może przekraczać możliwości dziecka, a także musi być interesujący, tylko wtedy pociecha będzie dążyła do jego wykonania, co pozwoli na odpowiednie skupienie się.

Dzieci rozumieją więcej niż może się wydawać, dlatego warto zwrócić uwagę dlaczego konkretna rzecz bądź zadanie jest tak ważne, jaki jest cel w dążeniu do niego. Młody człowiek myśli w kategoriach nagród oraz korzyści, warto więc wskazać na nie, w związku z czym koncentracja nie powinna sprawić większych problemów.

Bardzo ważne jest pozbycie się z zasięgu wzroku wszystkiego co może rozpraszać uwagę dziecka. Sen oraz odpoczynek również odgrywają bardzo ważną rolę.