Sezon pylenia i znowu katar – co robić?

Sezon pylenia i znowu katar – co robić?

1 listopada, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Wiosna zazwyczaj kojarzona jest z zielenią i słońcem. Niestety nie dla wszystkich jest ona taka piękna. Głównym powodem takiej preferencji jest alergia i związane z nią objawy. W Polsce obecnie około 8 milionów osób cierpi z powodu alergii, która posiada tendencję wzrastającą.

Dostępne na rynku leki na alergie mogą pomóc zmniejszyć jej objawy, ale przed ich zastosowaniem należy skontaktować się z alergologiem. Jak sobie radzić z alergią?

Alergia – ogólna charakterystyka

Alergią nazywana jest reakcja organizmu na naturalne bodźce jak na zagrożenie. Może ona mieć charakter pokarmowy i dotyczyć spożywczych produktów, takich jak: owoce, warzywa, nabiał, gluten. Może ona również mieć charakter pozapokarmowy, mający ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie, jak np.: roztocze kurzu domowego oraz pyłki roślin.

W sytuacji gdy organizm traktuje np. pyłki traw lub drzew jako sygnał do mobilizacji mechanizmów obronnych, mogą towarzyszyć temu takie objawy jak łzawienie oczu, katar sienny oraz trudności  z oddychaniem, które mogą prowadzić do ataków astmy.

Jak walczyć z alergią

Odczulanie – w przypadku stwierdzenia takich objaw u dziecka, należy skoncentrować się na dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest ograniczenie kontaktu z potencjalnymi alergenami, drugą z nich wykonanie specjalnych testów, które pozwolą określić co jest przyczyną pojawienia się uczulenia. W wyniku takiego postępowania lekarz wystawi receptę na odpowiednie leki na alergie oraz rozpocznie proces odczulania.

Immunoterapia opiera się o systematyczne podawanie odpowiednich dawek alergenu, co w wyniku wpływa na uodpornienie organizmu na ten alergen, który uznawany był wcześniej za zagrożenie. Niestety taka kuracja może trwać nawet 5 lat i nie zawsze jest efektywna. Ponadto warto wiedzieć, iż nie na wszystkie alergeny można  się odczulić. Najlepsze, objęte pewnymi standardami szczepionki pozwalają wyeliminować lub zmniejszyć alergię na roztocze, sierść zwierząt, pyłki olchy, brzozy, traw, leszczyny, bylicy oraz jad owadów błonkoskrzydłych. Cały czas powiększa się grupa szczepionek niestandardowych, jednak wciąż istnieje wiele alergenów, na które niemożliwe jest wykonanie odczulania.

Uwzględniając czas trwania i nie pełną gwarancję uodpornienia po wykonaniu odczulania, osoby z alergią powinny wspierać leczenie również innymi sposobami (np. stosując leki na alergię), zwłaszcza w okresie pylenia alergizujących roślin. Podstawowym działaniem uczulonych powinno być dążenie do maksymalnego ograniczenia kontaktu z alergenami.