Salmonelloza – co warto o niej wiedzieć?

Salmonelloza – co warto o niej wiedzieć?

4 lipca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Salmonelloza jest grupą chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, którą powodują bakterie o nazwie Salmonella, występujące najczęściej u dzikich oraz hodowlanych zwierząt. Źródłem zakażenia jest zatem żywność. Co powoduje tę chorobą, jakie są jej objawy oraz jak przebiega leczenie?

Przyczyny salmonellozy. Jak dochodzi do zakażenia?

Salmonelloza, powodowana przez pałeczki Gram ujemne Salmonella jest infekcją układu pokarmowego, która powodowana jest przez skażoną żywność zakażonych zwierząt. Dotyczy to przede wszystkim wyrobów mięsnych, zwłaszcza drobiowych oraz jaj.

Do zakażenia salmonellą może dojść w wyniku spożywania potraw lub produktów z surowymi jajkami (lody, majonez, kremy w ciastach, pasztety, pierogi), a także mięsa. Ponadto, nosicielami bakterii są również ludzie. Objawy zatrucia ustępują wprawdzie po kilku dniach, jednakże bakterie Salmonelli mogą pozostawać w naszym organizmie nawet kilka miesięcy.

Do zatrucia Salmonellą najczęściej dochodzi latem, kiedy to znacznie ciężej jest zadbać o odpowiednią temperaturę mięsa oraz standard przygotowywanych pokarmów, zwłaszcza podczas wydarzeń grupowych.

Objawy salmonellozy

Salmonelloza jest chorobą wywołującą problemy żołądkowo-jelitowe, charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego. Do zakażenia dochodzi przeważnie po 6-72 godzinach od styczności z bakterią.

Charakterystyczne objawy to:

  • gorączka,
  • ostra biegunka mogąca zawierać krew lub śluz,
  • nudności oraz wymioty,
  • skurcze jelit,
  • silne bóle brzucha,
  • szybsze tętno,
  • osłabienie,
  • odwodnienie

Leczenie

Objawy zakażenia Salmonellą ustępują przeważnie samoczynnie po kilku dniach, maksymalnie w przeciągu tygodnia. Jednakże w niektórych przypadkach może zachodzić potrzeba hospitalizacji, gdy doszło do poważnego odwodnienia organizmu oraz utraty elektrolitów. Szczególnej opieki oraz odpowiedniego nawadniania wymagają osoby starsze, małe dzieci oraz niemowlaki, u których przebieg choroby bywa z reguły bardziej uciążliwy.

W przypadku podejrzenia zakażenia Salmonellą należy niezwłocznie wykonać badania kału, które pozwolą stwierdzić obecność bakterii w organizmie oraz podjąć odpowiednie kroki.