Podróż i hemoroidy – jak sobie pomóc w drodze?

Podróż i hemoroidy – jak sobie pomóc w drodze?

27 września, 2020 Wyłączono przez Wielka zmiana

Żylaki odbytu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może znacznie uprzykrzyć życie. Szczególnie jeśli wybierasz się w drogę i cierpisz na to schorzenie, musisz podjąć kilka środków zaradczych. Szybka eliminacja objawów nie zawsze jest możliwa, ale zawsze możesz złagodzić występujące objawy.

Skąd się biorą żylaki odbytu i jak im zapobiegać?

W większości przypadków za to schorzenie odpowiada nieodpowiedni styl życia. Dieta, w której brakuje zdrowych białek, tłuszczów i węglowodanów, a bogata w cukier i przetworzoną żywność to najczęstsza przyczyna. Oprócz tego duży wpływ na dysfunkcję hemoroidów ma siedzący tryb życia. Niezwykle istotne jest także to, aby  nie zaniedbywać aktywności fizycznej. Codzienna dawka ruchu to nie tylko idealne dotlenienie organizmu. Systematyczne spacery, biegi czy inne formy aktywności to wielkie dobrodziejstwo dla pracy całego organizmu. Po cięższym wysiłku w większej ilości produkowane są hormony szczęścia. Usprawnia się też trawienie, dzięki szybszej perystaltyce jelit.

Jak minimalizować objawy choroby w drodze?

Wiadomo, że w trakcie siedzenia, objawy schorzenia nasilają się znacznie. Dlatego też podczas drogi pamiętaj o tym, aby robić krótkie przerwy na kilkuminutowy spacer i zmianę pozycji ciała. Najlepiej więc wybrać podróż samochodem, ewentualnie pociągiem.

Nie zaszkodzi zabrać ze sobą dmuchanej poduszki, która zminimalizuje ból wywołany długotrwałym przyjęciem pozycji siedzącej. Oprócz tego wrzuć do torby podróżnej środki przeciwbólowe i przeciwzapalne przeznaczone do leczenia żylaków odbyt. Są to np. czopki z propolisem lub maści, które aplikuje się miejscowo.

Druga kwestia wiąże się z wcześniejszym przygotowaniem do drogi. Już na kilka dni przed wyjazdem warto wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w błonnik i pieczywo pełnoziarniste. Musisz też pamiętać o tym, aby zabrać na drogę lekkostrawne przekąski i zaopatrzyć się w herbatki ziołowe lub owocowe. Kilka butelek wody mineralnej to podstawa. Jeśli wybierasz się w drogę nie swoim środkiem transportu, zawsze możesz uzupełnić zapas płynów w trakcie podróży.

Szczególnie w czasie wyjazdów uważaj podczas korzystania z obcych toalet czy klubów fitness. W torbie podróżnej powinien znaleźć się zestaw przyborów higienicznych, wśród których nie może zabraknąć ręcznika i delikatnych płynów do higieny intymne.