Osteoporoza – choroba dotykająca coraz większą część populacji

Osteoporoza – choroba dotykająca coraz większą część populacji

8 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Przez określenie osteoporoza rozumie się patologiczne pomniejszenie masy kości, co nie jest zgodne z średnimi wartościami dla danego wieku, płci, a także rasy. Skutkiem choroby jest występowanie nieprawidłowości w obszarze szkieletu.

Co to takiego osteoporoza?

Osteoporoza dotyka przede wszystkim ludzi, którzy ukończyli 60 rok życia, jednakże młodsze przypadki występują coraz częściej. Osteoporoza to rozrzedzenie tkanki kostnej. Kiedy korzysta się z badania mikroskopowego można zauważyć zdecydowaną różnicę w ilości kości zdrowych oraz chorych. Pacjenci zmagający się z tą dolegliwości mają słabe kości, które łamią się nadzwyczaj łatwo.

Osteoporoza nosi także miano złodzieja kości, gdyż wielu ludzi żyje z chorobą nie zdając sobie sprawy z jej występowania. Z biegiem czasu szkielet kurczy się coraz bardziej, dlatego z reguły w momencie rozpoznania choroby kości są tak słabe, że normalne naciski nie zostają już dłużej przez nie tolerowane.

Jak objawia się osteoporoza?

To w jaki sposób człowiek odczuwa chorobę jest ściśle związane z ilością oraz obszarem w którym występują złamania. W sytuacji, kiedy złamania dotyczą przedniej krawędzi kręgu, skutków ubocznych nie ma wcale, albo ewentualnie łączą się one z delikatnym dyskomfortem w trakcie pozostawania w pozycji stojącej lub siadania. Jednakże z reguły na początku choroby człowiek zauważa u siebie ostry ból, który nie daje żadnych znaków ostrzegawczych. Pojawia się i znika tak samo niespodziewanie, nawet w przypadkach, kiedy ruch nie jest bardzo intensywny. Osoba zmagająca się z osteoporozą wie, gdzie boli, jest w stanie precyzyjnie określić miejsce bólu. Dodatkowo, występuje u niej znikomy apetyt i wzdęcia brzucha.

Osoba chora w bardziej zaawansowanym stadium na całkiem inną sylwetką. Klatka piersiowa zaczyna deformować się i pojawia się garb. Początkowo niewielki garb staje się coraz większy, co łączy się z bólem oraz innymi niekorzystnymi objawami. Trawienie nie przebiega prawidłowo, człowiek zmaga się z zaparciami, często występują zapalenia płuc oraz łamanie dodatkowych kości.

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy nie jest łatwe i odbywa się pod bezustanną kontrolą lekarza prowadzącego. Chorzy otrzymują przede wszystkim leki, których zadaniem jest zachowanie masy kostnej przekraczającej próg złamań. Jeżeli chory przestrzega profilaktyki przedstawionej mu przez lekarza, a także przyjmuje wszystkie leki istnieje spora szansa, że jego życie będzie przebiegało bez większych złamań oraz umożliwi normalne funkcjonowanie.