Odczulanie

Odczulanie

9 stycznia, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Już 100 lat! Tyle lat ma immunoterapia, metoda odnosząca liczne sukcesy, także w walce z wiosenną alergią. Jakie pytania najczęściej stawiają lekarzom pacjenci pytając o odczulanie (termin odczulanie jest łatwiejszy do zapamiętania dla pacjentów, a lekarze nie mają nic przeciwko temu aby go stosować – oczywiście nie w pismach medycznych, ale w życiu codziennym, owszem) ? Czy aby uzyskać odpowiedzi na dosłownie kilka pytań muszą czekać aż do wizyty u alergologa? Nie, w tym artykule, w oparciu o rozmowy z ekspertami zaprezentujemy podstawową wiedzę z tego zakresu.

Na czym polega immunoterapia?

– immunoterapia to „oduczanie” Nas reakcji alergicznej – nasz organizm przestaje na kontakt z pyłkami reagować alergią – terapia polega na „kontaktowaniu” Nas z naszym alergenem, coraz częściej i w coraz większej dawce.

Kiedy odczulanie jest najbardziej skuteczne?

  • Kiedy jesteśmy uczuleni tylko na jeden alergen lub alergeny z tej samej grypy – czyli np. pyłki traw, pyłki drzew.
  • Gdy jesteśmy młodzi (wszystkie przeprowadzone badania wskazują na to, że na immunoterapie lepiej reagują młodsi pacjenci)

Ile czasu trwa immunoterapia?

Terapia odczulająca trwa 36 miesięcy – przez 3 lata otrzymujemy zastrzyki z alergenem – immunoterapia zawsze jest prowadzona pod okiem lekarza alergologa – lekarz jest obecny przy każdym zastrzyku.

Czy na odczulanie wystarczy się zapisać?

Nie. Najpierw lekarze muszą się upewnić, że mamy na pewno mamy wiosenną alergię – przeprowadzone jest badanie krwi, w którym mierzony jest poziom IgE, następnie musimy wykonać testy skórne – tylko w ten sposób można sprawdzić, na jakie pyłki konkretnie jesteśmy uczuleni. Dzieci poniżej szóstego roku życia nigdy nie są kierowane na immunoterapie – gdyż może z alergii na wiosnę wyrosnąć.

Którym wiosennym alergikom alergolodzy najbardziej zalecają odczulanie?

– tym, którym „znikomy” kontakt z pyłkami, nie przynosi pożądanej ulgi (objawy alergii wiosennej nie ustają) i tym, którzy po prostu nie mają możliwości niekontaktowania się z nim

  • u tych, u których pojawił się tzw. marsz alergiczny
  • także tym, którzy w rodzinie mają astmatyków (nieleczona alergia lub źle leczona alergia może przerodzić się w astmę)

Kiedy powinna rozpocząć się immunoterapia?

  • w przypadku wiosennych alergików odczulanie powinno rozpocząć się najpóźniej 3- 4 miesiące przed wystąpieniem pierwszej reakcji alergicznej – zastrzyk otrzymujemy co 7- 10 dni (tzw. dawkę optymalną), po tym czasie będziemy otrzymywać już tylko jeden zastrzyk raz na cztery tygodnie (tzw. dawkę podtrzymującą) – przypominamy cała terapia immunologiczna trwa łącznie 3 lata.

Czego nie możemy robić po zastrzyku?

– dobę po zastrzyku nie możemy wykonywać żadnych ciężkich prac fizycznych, najlepiej abyśmy całkowicie zrezygnowali z aktywności fizycznej, nie możemy się także opalać i brać długich gorących kąpieli.

Kto na pewno nie może poddać się odczulaniu?

alergicy uczuleni na na wiele alergenów jednocześnie, pochodzących z różnym grup (pyłki chwastów, pyłki zbóż, roztocza, kurz)

  • alergicy z chorobą serca
  • alergicy z chorobami endokrynologicznymi
  • alergicy z chorobami psychicznymi
  • mali alergicy – czyli dzieci przed ukończeniem 6 roku życia
  • starci alergicy – czyli dorosłe osoby powyżej 50 roku życia
  • kobiety w ciąży