Nie musisz być skazany na nietrzymanie moczu (NTM)! Poznaj przyczyny tego schorzenia

Nie musisz być skazany na nietrzymanie moczu (NTM)! Poznaj przyczyny tego schorzenia

24 maja, 2019 Wyłączono przez ds_juzek

Często ulegamy sile stereotypu. Nie inaczej jest w przypadku stanu, który nazywamy problemami z pęcherzem. Wiele osób sądzi, że to stan naturalny, który musi pojawić się z wiekiem. Najczęściej dlatego, że w tej niekomfortowej sytuacji wolimy wycofać się z kontaktów z ludźmi, byle nie dopuścić do krępującej sytuacji…
Tym bardziej warto poznać przyczyny tego schorzenia. Nietrzymanie moczu jest spowodowane dysfunkcjami mięśni Kegla, które wyściełają dno miednicy. Odpowiadają one za prawidłowe otwieranie i zamykanie dróg moczowych. Problemy z nimi częściej odczuwają kobiety, u mężczyzn problem zaczyna się wraz ze schorzeniami prostaty.

Mięśnie zbyt słabe, by powstrzymać parcie – wysiłkowe nietrzymanie moczu

Najczęstszym powodem NTM jest osłabienie mięśni Kegla. Mówimy wówczas o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Manifestuje się ono popuszczaniem w sytuacji, gdy na wypełniony i znajdujący się pod ciśnieniem pęcherz moczowy oddziałują fizjologiczne odruchy. Przyczyną niekomfortowego zdarzenia będą więc epizody, kaszlu, kichnięcia, a nawet niekontrolowany śmiech. Może się to zdarzyć również przy nagłym wysiłku, podczas którego dokonuje się kurcz wielu mięśni.
Nadwrażliwość zwieraczy – nietrzymanie moczu z naglącym parciem
Bywa jednak i tak, że mięśnie odpowiadające za pracę ujścia pęcherza moczowego są zbyt pobudliwe. To nietrzymanie moczu z naglącym parciem, wynikające ze zbytniej czułości zwieraczy, które zbyt szybko reagują na impuls wynikający z ciśnienia w pęcherzu. Ten rodzaj NTM dużo trudniej kontrolować, a incydenty mikcji mogą się zdarzyć bezwiednie o każdej porze i w różnych sytuacjach.

Incydenty NTM znacznie obniżają samopoczucie. Podejmij terapię, by nie wpłynęły na jakość Twojego życia

O ile leczenie moczeń nocnych u dzieci wymaga równoległych poszukiwań przyczyn w sferze psychiki, o tyle w sytuacji ludzi dorosłych należy zrobić wszystko, by usunąć fizjologiczne przyczyny NTM. Nietrzymanie moczu daje się leczyć – nieleczone może doprowadzić do pogorszenia się stanu psychiki, osłabienia poczucia własnej wartości lub nawet depresji. Ponieważ nie ma środków o potwierdzonej skuteczności wśród produktów naturalnych, należy jak najprędzej udać się do urologa, który podejmie farmakoterapię i objaśni, jak należy wykonywać rehabilitujące ćwiczenia na mięśnie Kegla.