Nerwobóle – jak je rozpoznać?

Nerwobóle – jak je rozpoznać?

11 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Nerwoból (neuralgia) oznacza pojawienie się nagłego bólu wynikającego najczęściej z podrażnienia nerwu. Jest to schorzenie występujące dość często w populacji. Zazwyczaj w przypadku pojawienia się odczucia bólowego, informację o tym zdarzeniu nerwy przekazują do mózgu, w sytuacji nerwobólu sam nerw nadaje sygnał o takim zdarzeniu.

Przyczyn neuralgii jest wiele. Zaliczamy do nich:

– ucisk na nerwy;

– ucisk na nerwy;

podrażnienie nerwów;

– uszkodzenia mechaniczne;

– niedobór witamin z grupy B;

– stres;

– stosowanie niektórych leków;

– zażywanie alkoholu;

– zatrucie ołowiem, tlenkiem węgla;

– choroby takie jak cukrzyca, borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń;

Objawy neuralgii mogą obejmować nie tylko odczucia nagłego, dotkliwego bólu, ale również mrowienie, drętwienie, niedowład lub zaburzenia czucia (zmniejszona lub zwiększona wrażliwość na dotyk).

Nerwóbole dotyczą różnych obszarów ciała, w zależności od tego, w którym nerwie dochodzi do podrażnień. Wyróżniamy następujące rodzaje:

– neuralgia nerwu językowo-gardłowego – pojawia się w okolicach migdałków, podniebienia, języka;

– neuralgia trójdzielna – najpowszechniejszy rodzaj neuralgii, występujący w przypadku podrażnienia nerwów w okolicy czaszki. Może się pojawiać również jako wynik stanów zapalnych zębów i zatok;

– neuralgia międzyżebrowa – objawia się bólem w klatce piersiowej i żeber;

– neuralgia splotu ramiennego – odczucia bólowe pojawiają się w okolicy barku i mogą promieniować na całą rękę;

– neuralgia popółpaścowa – oznacza promieniowanie bólowe w miejscach, gdzie występował półpasiec. Ten rodzaj nerwobólu może pojawiać się nawet wiele lat po wyleczeniu półpaśca.

Samodzielnie nie powinno się stawiać diagnozy, jaki rodzaj bólu nas dotyka. Jeśli podejrzewamy, że możemy chorować na nawracające nerwobóle, konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który postawi diagnozę i ewentualnie zleci badania lub konsultację z neurologiem.

Zdarza się, że neuralgia mija samoistnie i wówczas nie ma potrzeby stosowania leczenia.

W przypadku wystąpienia nawracających nerwobóli, można stosować doraźnie tabletki przeciwbólowe, takie jak Ibuprofen, Apap lub Nurofen.

W przypadku silnego bólu może okazać się konieczne stosowanie leków, takich jak lidokaina.

Zwolennicy terapii naturalnych powinni pić zioła mające właściwości przeciwbólowe, takie jak rumianek lub czarny bez.

Warto również wzbogacić dietę o produkty zawierające witaminy z grupy B, które korzystnie oddziałują na nerwy, przyspieszając ich regenerację. Wówczas należy uzupełnić jadłospis o płatki owsiane, kasze, pieczywo razowe, zielone warzywa liściaste, wątróbkę, rośliny strączkowe, orzechy i ryby.

Skuteczna w leczeniu neuralgii jest również akupunktura i akupresura.