Mieszkanie w bloku czy dom – co lepsze?

Mieszkanie w bloku czy dom – co lepsze?

17 października, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Często bywa tak, że osoby mieszkające na co dzień w bloku marzą o tym, aby przenieść się na stałe do domu i na odwrót – mieszkający w domu chcieliby niekiedy zamienić swój dom na mieszkanie w bloku. Z pewnością zarówno jedno, jak i drugie ma swoje zalety, ale również i wady.

Zalety mieszkania w domu

Coraz więcej osób przenosi się z bloku do domu jednorodzinnego. Niewątpliwie mieszkanie w domu ma bardzo wiele zalet, których mieszkający w bloku mogą jedynie pozazdrościć. Jednym z najważniejszych plusów jest posiadanie własnego podwórka. Można urządzić w nim ogródek, postawić altankę, czy po prostu wypić poranną kawę na świeżym powietrzu. Kolejną zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym jest to, że za ścianą nie mamy sąsiadów. Nie słyszymy odgłosów dobiegających z mieszkania obok, jak to bywa najczęściej, kiedy mieszkamy w bloku. Mieszkając w domu z reguły mamy do dyspozycji większą przestrzeń. W bloku zwykle jesteśmy ograniczeni poprzez niewielki metraż mieszkania. Jeśli posiadamy zwierzę, takie jak pies czy kot, z pewnością lepszym rozwiązaniem niż mieszkanie w bloku będzie dom jednorodzinny z własnym ogrodem. Dzięki niemu zwierzę będzie mogło swobodnie się wybiegać. Szczególnie większe zwierzęta, potrzebujące dużej dawki ruchu, mogą w mniejszych mieszkaniach zwyczajnie się męczyć.

Jak zabrać się za budowę domu?

Gdy już posiadamy własną działkę, najczęściej chcemy wybudować na niej własny dom. Gdy chodzi o domy całoroczne, należy dopełnić odpowiednich, często czasochłonnych formalności. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę naszego domu. Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w odpowiednim miejscu – starostwie powiatowym, urzędzie miasta, czy też urzędzie dzielnicy. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty. Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna zostać wydana przez organ w ciągu 65 dni od złożenia przez nas wniosku. W pewnych sytuacjach możliwe jest, aby budować na działkach domki bez pozwolenia na budowę. Chodzi tu jednak tylko o domki o charakterze letniskowym – takie, które nie są przeznaczone do mieszkania w nich przez cały rok. Domki bez pozwolenia można budować tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki. Muszą to być domki parterowe oraz wolnostojące. Ponadto domki bez pozwolenia mogą być budowane tylko wtedy, gdy ich powierzchnia nie przekracza 35 m2. Na działce możemy wybudować kilka takich domków, jednak na każde 500 m2 powierzchni działki nie może przypadać więcej niż jeden domek.