Lecznicze właściwości kakao

Lecznicze właściwości kakao

19 listopada, 2018 Wyłączono przez ds_admin

Nasiona Kakaowca właściwego nie tylko nadają niezwykły aromat czekoladzie, ale również mają właściwości bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Kakaowiec zwyczajny pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Jest wiecznie zielonym drzewem, o rozłożystej koronie, ciemnozielonych liściach i pięknie pachnących, kremowych lub czerwonawych kwiatach. Nasiona kakaowca służą do wyrobu kakao, czekolady, są też wykorzystywane jako środek poprawiający smak i zapach leków.

Kakaowiec to prawdziwa skarbnica substancji leczniczych. Jego nasiona zawierają spore ilości alkaloidów purynowych, głównie teobrominy i kofeiny. Powoduje to, że kakao działa pobudzająco na układ nerwowy, ośrodek oddechowy oraz naczynioruchowy. Nasiona kakaowca dodają, więc energii i rozjaśniają umysł. Związki te działają także moczopędnie, sprzyja to usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, zapobiegając obrzękom. Kakaowiec jest niezwykle bogaty w tłuste oleje, barwniki katechinowe, flobafeny, procyjanidyny oraz sole mineralne bogate w magnez. Dzięki zawartości tych cennych związków kakao ma właściwości przeciwbiegunkowe. Nie bez znaczenia jest też to, że jego regularne spożywanie sprzyja uzupełnianiu magnezu w organizmie, co służy naszemu sercu i układowi nerwowemu.

Kakao odmładza cały organizm. Jest cennym źródłem przeciwutleniaczy. Skutecznie zwalcza wolne rodniki. Sprzyja zachowaniu zdrowia i młodości. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że osoby spożywające kakao mogą się pochwalić zdrową piękną i na długo pozbawioną zmarszczek skórą.

Kakao jest najkorzystniejsze dla naszego zdrowia i urody w formie surowej. W zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością dostępne są zarówno czekolady z surowego kakao, jak i surowe kakao w proszku. Jest ono tak cenne, ponieważ nie jest poddawane procesowi fermentacji ani palenia, dzięki czemu zachowuje znacznie więcej cennych dla naszego zdrowia składników.
W dzisiejszych czasach kiedy żyjemy szybko i w stresie warto włączyć do codziennego jadłospisu odrobinę kakao. Da nam nie tylko chwilę przyjemności, ale i zdrowie.