Kuchnia i łazienka seniora – jak zadbać o ergonomię?

Kuchnia i łazienka seniora – jak zadbać o ergonomię?

25 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Starsi ludzie nie zawsze potrzebują szczególnego traktowania, ale w pewnym wieku korzystanie z kuchni czy łazienki zaczyna nastręczać kłopotów. Warto wtedy rozważyć drobny remont lub zastosowanie dodatków, które podniosą funkcjonalność i ergonomię tych pomieszczeń pod kątem seniorów.

Ergonomia dla seniora – bezpieczeństwo przede wszystkim

Ergonomia ma kluczowe znaczenie nawet dla młodego człowieka – ucznia czy pracownika w firmie. Dla seniora ma ona jednak szczególne znaczenie i projektując takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka, warto poświęcić wyjątkowo dużo uwagi na rozplanowanie wszystkich funkcji i położenia elementów wpływających na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania przez seniora. W przypadku seniorów ergonomiczne rozwiązania zastosowane w kuchni i łazience mają podwójny wymiar – nie tylko ułatwiają one np. gotowanie czy wejście i wyjście z wanny, ale po prostu podnoszą bezpieczeństwo seniora.

Wraz z wiekiem kłopotliwe staje się sięgnięcie do wyżej położonych półek a osoby starsze powinny jak najbardziej unikać np. wchodzenia na drabinę czy inne przystawki, aby sięgać wysoko. Takie codzienne użytkowanie kuchni czy łazienki może prowadzić do poważnych wypadków w domu, a wraz z wiekiem każde złamanie czy nawet stłuczenie, może być początkiem bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Usuwając więc codzienne bariery z pomieszczeń, w których seniorzy starają się normalnie funkcjonować, nie tylko ułatwia się im życie, ale podnosząc ergonomię tych najczęściej użytkowanych przestrzeni po prostu minimalizuje się ryzyko wystąpienia poważnych wypadków w domowym zaciszu.

O czym pamiętać w kuchni i łazience dla seniora?

Osoby starsze mające już zdiagnozowane i dobrze znane problemy zdrowotne czy ruchowe przeważnie doskonale wiedzą, co najbardziej sprawia im trudność. Wystarczy poświęcić chwilę i poobserwować, jak porusza się starsza osoba w kuchni i łazience, aby znaleźć przynajmniej kilka najczęstszych problemów i wyzwań. Pokonanie progu w drzwiach bywa bardzo trudne dla kogoś poruszającego się np. z pomocą balkoniku. Taka osoba ma również ogromne problemy z wejściem do wanny, a nawet pokonaniem wyżej postawionego brodzika prysznica. Dlatego usunięcie wszelkich takich przeszkód architektonicznych z przestrzeni, w której żyją seniorzy, powinno być pierwszym krokiem. Warto również zakupić akcesoria jak ławeczka do wanny. Takie akcesoria zwiększają komfort w codziennym użytkowaniu łazienki.

Warto również zastanowić się, czy starsza osoba nie ma trudności z gotowaniem wynikających ze słabym wzrokiem, słuchem albo krótką pamięcią. Istnieją bowiem rozwiązania, które pozwalają łatwo i czytelnie oznaczyć oraz organizować przestrzeń kuchenną, dzięki czemu nawet osoby z daleko posuniętymi problemami z pamięcią, będą w stanie zawsze odnaleźć się w takiej przestrzeni. W mieszkaniu łatwo także zastosować funkcjonalne dodatki czy akcesoria, które ułatwiają usłyszenie lub zobaczenie czegoś przez osobę starszą.