Kiedy należy wykonać testy alergiczne?

Kiedy należy wykonać testy alergiczne?

9 września, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Z alergią zmaga się coraz większa ilość osób, co gorsza są oni w coraz to młodszym wieku, gdyż alergie oraz uczulenia wielokrotnie przekazywane są z genami rodziców. Mogą one dotyczyć jednego alergenu, albo kilku, aby przekonać się czym on jest konieczne jest zrobienie testów alergicznych. Jaką mają one formę?

 

Testy alergiczne – dla kogo?

Niestety, nie wynaleziono jeszcze leku sprawiającego, że alergia minie na zawsze. Zadaniem leków przeciwalergicznych jest zmaganie się ze skutkami ubocznymi alergii, jednakże w pierwszej kolejności należy poznać kto/co jest alergenem. Jest to możliwe dzięki wykonaniu testów alergicznych.

Testy powinna wykonać każda osoba, która zmaga się z objawami uczulenia występującymi o tej samej porze roku bądź bezustannie. Kiedy mamy do czynienia z alergią wziewną, występuje przede wszystkim kaszel, katar, regularne oraz intensywne kichanie. Dodatkowo, może, ale nie musi wystąpić zapalenie spojówek, łzawienie bądź zaczerwienie oczu. Alergie pokarmowe z kolei wywołują duszności, kaszel oraz katar. Jednakże w ich przypadku dodatkowo pojawiają się również wymioty, nudności, biegunka i ból brzucha.

Po udaniu się do lekarza w pierwszej kolejności odbywa się dokładny wywiad, rozmowa, która sprawia, że specjalista jest w stanie skierować na konkretne testy.

 

Jak wyglądają testy alergiczne?

Testy alergiczne cieszące się największą popularnością są testami skórnymi. Wybrana partia ciała zostaje poddana działaniu konkretnych alergenów. Nanosi się je na skórę, a następnie delikatnie ją nakłuwa. Jeżeli alergen zostanie rozpoznany przez organizm, wokół nakłucia wystąpi zaczerwienienie oraz pojawią się pęcherzyki. Oprócz tej metody, można wykonać także test przy pomocy krwi. Dzięki niemu zostaje określona ilość przeciwciał IgE występujących we krwi dla podstawowych alergenów. Trzeci sposób to testy prowokacyjne, ich charakterystyką jest rozpylenie do nosa bądź obok nosa alergenów. Reakcja organizmu pozwala na rozpoznanie uczulającego czynnika.

Omówione testy skierowane są dla osób, które zauważają u siebie wymienione powyżej zjawiska (kichanie, katar itd.). Są one wykonywane zarówno na dorosłych, jak i dzieciach, jednakże w przypadku najmłodszych konieczne jest ukończenie trzeciego roku życia. Jeśli profilaktycznie przyjmuje się leki wspierające walkę z alergią, przed wykonaniem testów należy je bezwzględnie odstawić, żeby rezultaty badań były zgodne z rzeczywistością.