Jakie zioła na katar alergiczny?

Jakie zioła na katar alergiczny?

8 sierpnia, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Na alergię wziewną choruje prawie połowa Polaków. Leczenie nie jest łatwe, szczególnie jeśli nieznany jest alergen powodujący uciążliwe dolegliwości. Istnieje wiele leków, które niwelują objawy alergii, lecz coraz częściej chcemy leczyć się naturalnymi sposobami.

Jakie są objawy alergii?

Najbardziej dokuczliwym objawem jest katar alergiczny, inaczej mówiąc katar sienny. Oprócz cieknącego nosa pojawia się uczucie szczypania lub swędzenia oczu oraz kichanie. Tym objawom towarzyszu uczucie zmęczenia, bezsenność, ból głowy i zatok. Niestety są to powody złego funkcjonowania w pracy, czy w domu. Dlatego alergia jest niezwykle dokuczliwym schorzeniem, powodującym problemy w życiu codziennym.

Jakie zioła pomogą na katar alergiczny?

Oprócz unikania kontaktu z alergenem warto stosować naturalne sposoby łagodzenia objawów alergii. Na uczucie zatkanego nosa i zatok pomogą inhalacje z olejkiem eukaliptusowym. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do gorącej wody, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać gorącą parę. To samo można wykonywać z użyciem rumianku.

Badania wykazały, że olej z ziaren czarnuszki przynosi oczekiwane skutki w łagodzeniu objawów alergii takich jak: atopowe zmiany skóry, katar alergiczny, duszności. Czarnuszka działa przeciwzapalnie oraz hamuje wydzielanie histaminy, a tym samym objawy alergii.

Olej z nasion pachnotki zwyczajnej oraz wyciąg z liści i pączków kwiatów tej rośliny posiada wiele substancji, które działają antyhistaminowo. Te substancje to: kwas rozmarynowy, flawonoidy, a także kwasy omega-3, omega-6 i omega-9. Badania wykazały skuteczność oleju z pachnotki w łagodzeniu duszności i poprawę wydolności u osób z astmą alergiczną. Preparaty z wyciągu z pachnotki łagodzą katar alergiczny, alergiczne zapalenie spojówek oraz alergie pokarmowe.

Wiesiołek dwuletni to roślina, z której olej z nasion jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są pomocne w leczeniu chorób o podłożu alergicznym. Stosowany jest w leczeniu atopowego zapalenia skóry, kataru alergicznego oraz astmy alergicznej. Jest wiele preparatów z wiesiołkiem, a można także nabyć czysty olej z wiesiołka.

Warto zmienić nawyki.

Przed wyjściem z domu, warto posmarować nos wazeliną, zahamuje to wnikanie pyłków w drogi oddechowe. Po przyjściu do domu należy zmyć wazelinę oraz umyć twarz, ręce, a także zmienić ubranie. Włosy najlepiej myć codziennie, ponieważ na nich osiadają pyłki, które w nocy mogą dostać się do nosa. Przed snem można wypłukać nos i gardło przy użyciu naparu z ziół dziurawca, żywokostu, kłącza tataraku i pięciornika.