Jak zmienia się prostata z wiekiem?

Jak zmienia się prostata z wiekiem?

2 marca, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Prostata często kojarzy nam się z jej przerostem występującym u starszych mężczyzn, a niepokojące objawy związane m.in. z bólem czy utrudnionym oddawaniem moczu – z rakiem tego narządu. Jeśli podejrzewasz, że masz powiększoną prostatę lub twój lekarz potwierdził twoje przypuszczenia, na pewno zastanawiasz się, czy jest to objaw chorobowy i czym to grozi. Czy masz się o co martwić?

Czym jest prostata?

Prostata to narząd występujący u mężczyzn, zbudowany z tkanki gruczołowej i znajdujący się w okolicy pęcherza moczowego i jąder. Spełnia bardzo ważną rolę w gospodarce hormonalnej mężczyzn, a także produkuje substancję odżywczą dla plemników. Prostata fizjologicznie ma wielkość 2,5-3 cm i powiększa się z wiekiem, jednak często również występuje jej patologiczny przerost – i to nie tylko u osób starszych, ale nawet u mężczyzn w wieku 35-40 lat.

Powiększona prostata… i co dalej?

Zwykle powiększenie prostaty nie jest groźne, jednak zawsze w takim przypadku należy zrobić dodatkowe badania i obserwować jej wzrost. Dokładne i częste badanie gruczołu krokowego jest ważne z uwagi na to, że powiększenie prostaty bywa jedynym z objawów raka tego narządu. Szczególnie czujni powinni być mężczyźni po 50. roku życia. Gdy w badaniu palpacyjnym lekarz wstępnie stwierdzi powiększenie prostaty, zapewne zleci wykonanie badania USG w celu określenia dokładnych wymiarów tego narządu oraz badanie PSA – białka pomocnego w diagnostyce raka prostaty.

Prostata u mężczyzn w średnim wieku

U mężczyzn w wieku 40 lat prostata ma średnią wielkość 3-4 cm i objętość 28 cm3. Zaczyna już rosnąć, choć jej wymiary zwykle nadal mieszczą się w przyjętych normach, które wynoszą 3,5-4 cm oraz do 25 cm3 objętości.

Prostata 50-latka

W tym wieku spada poziom testosteronu w organizmie mężczyzny, a tym samym rośnie gruczoł krokowy – jego wielkość zależy właśnie od tego hormonu. Prostata u 50-latków ma średnio 3,5-4,5 cm przy objętości ok. 30 cm3. Mogą występować objawy powiększenia prostaty, np. problemy z oddawaniem moczu, powiększenie prostaty może być jednak fizjologiczne – choć oczywiście w razie wystąpienia objawów, należy wybrać się do urologa.

Gruczoł krokowy seniora

Osoby w wieku 60-70 lat mogą mieć prostatę wielkości 4-5 cm, a nawet dochodzącą do 6 cm. Objętość prostaty w tym wieku wynosi średnio 35 cm3. Należy kontrolować wielkość gruczołu krokowego i w razie potrzeby poddać się zabiegowi jego usunięcia.

Jak zapobiegać powiększeniu prostaty?

Przede wszystkim istotny jest tu tryb życia. Przerostowi prostaty sprzyja długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej, jego ucisk i drażnienie, a także brak ruchu, nieprawidłowa dieta i spożywanie alkoholu. Pozytywny wpływ na prostatę wywiera natomiast regularne współżycie seksualne. Warto pamiętać, że wskazówki te pomogą zapobiec powiększaniu prostaty, ale nie cofną tego procesu – warto zmienić tryb życia, zanim zaczną się problemy.