Jak walczyć z zespołem jelita drażliwego?

Jak walczyć z zespołem jelita drażliwego?

28 marca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Zespół jelita drażliwego, inaczej zwany IBS, jest schorzeniem objawiającym się z bólami brzucha. Jego bezpośrednią przyczyną są zaburzenia pracy jelit, a zwłaszcza jelita grubego. Powody tych zaburzeń mogą być różne, a od ich diagnozy, uzależniony jest sposób leczenia.

Najczęstsze przyczyny IBS

Jednoznaczne przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane. Można jednak wymienić kilka czynników, powodujących ten stan chorobowy:

– zaburzenia na linii mózgowo – jelitowej;
– nieprawidłowa praca jelit;
– przebyte infekcje jelitowe.

Z zespołem jelita drażliwego mogą mieć związek także różnego rodzaju niezależne od chorego czynniki. Zwykle jest to płeć, wiek, uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki, a także różnego typu alergie. Niektórych z nich nie sposób wyeliminować, a tym samym pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Czym objawia się IBS?

Objawy zespołu jelita drażliwego mogą wystąpić przy okazji innych chorób. Istniejące schorzenia te mogą przyczynić się także do nasilenia istniejących dotychczas objawów. Pierwszym charakterystycznymi najczęściej występującym objawem jest biegunka, czasami z domieszką śluzu. Równie dobrze mogą pojawić się zaparcie. Dodatkowo zwykle obserwowane jest osłabienie, bóle głowy, spadek wagi, zaburzenia koncentracji oraz nerwowość.

Bardzo charakterystycznym objawem IBS jest nasilanie objawów w krótkim czasie po spożyciu szkodzących pokarmów. Bodźcem, który zwykle przyczynia się do bólu brzucha, jest także stres. Powoduje on ból i ucisk, co z kolei pogarsza komfort codziennego funkcjonowania, stając się kolejną przyczyną stresu. W walce z zespołem jelita drażliwego ważne są obserwacje, np. kiedy dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia i w jakim stopniu. Takie zapiski z pewnością będą bardzo pomocne w leczeniu.

Leczenie Zespołu jelita drażliwego

Po zdiagnozowaniu choroby następuje ustalenie jej przyczyny. W tym celu przeprowadzany jest dokładny wywiad z chorym. Im więcej informacji i spostrzeżeń, tym lepiej dobrany sposób leczenia. W celu lepszego zdiagnozowania schorzenia można wykonać badania OB, badania moczu, badanie w kierunku bakterii i pasożytów, a także morfologię krwi. W zależności od wyników rozpoczynany jest właściwy sposób leczenia.

Jeśli wyniki badań są w normie, a objawy mimo to pojawiają się, można zrzucić winę występowania na stres. Jego unikanie nie jest całkowite możliwe, warto jednak nauczyć się z nim sobie radzić. W międzyczasie, aby niekomfortowych sytuacji było jak najmniej, warto zaopatrzyć się w dostępne bez recepty środki farmakologiczne i zastosować się do kilku zasad. Pierwszą jest zmiana stylu odżywiania, unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw, alkoholu, kawy oraz słodyczy. Do minimum należy ograniczyć produkty typu groch oraz fasola. Aby usprawnić trawienie, można uprawiać sport. Ważna jest systematyczność oraz rodzaj ćwiczeń, które nie obciążą organizmu. Osobom zestresowanym polecane są ćwiczenia relaksacyjne, np. joga oraz medytacje.