Jak rozróżnić katar zwykły od alergicznego?

Jak rozróżnić katar zwykły od alergicznego?

7 sierpnia, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergia niejedno ma imię, dlatego nie trzeba być alergikiem, aby spotkać się z jej niektórymi objawami. Wielokrotnie wystarczy zetknąć się z czynnikiem drażniącym, aby pojawiła się konkretna reakcja w organizmie. Tak jest właśnie z katarem alergicznym, który może być np. reakcją obronną na mocno zakurzone i niewietrzone pomieszczenia.

Podstawowe różnice miedzy przeziębieniem a alergią

Kiedy przychodzi czas jesieni, wiele osób boryka się z unoszącymi w powietrzu pyłkami drzew. Dlatego też często zwykły katar kojarzony jest ze skutkami alergii, a tymczasem leczy się go zupełnie inaczej. Pojawia się wiec pytanie, jak rozpoznać katar alergiczny i jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim ważna jest obserwacja swojego ciała. Jeśli wydzielina z nosa ma gęstszą konsystencję i jest koloru żółtego lub zielonego, to wszystko wskazuje to, iż mamy styczność z wirusem przeziębienia. Czasami towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, bóle stawowo-mięśniowe i gorsze samopoczucie. Taki katar mija zazwyczaj po 3-7 dniach od momentu zakażenia.

Z kolei katar alergiczny ma inne podłoże. Powstaje na skutek kontaktu z alergenem i mija zaraz po ustaniu działania czynnika drażniącego na śluzówkę nosa. Często pojawia się także przy zapaleniu zatok. Alergenem może być prawie wszystko – kurz, roztocza, sierść zwierzęca, pyłki roślinne itd. Można zrobić testy na alergię, aby być pewnym co nam dolega i jak się z tym zmagać, czego unikać. Organizm broniąc się przed alergenami wytwarza histaminę, która trafia do krwiobiegu i wywołuje różne reakcje obronne, takie jak katar alergiczny. Objawia się rzadką, przeźroczystą wydzieliną, która nie zasycha. Towarzyszy mu zazwyczaj pieczenie i łzawienie oczu, kichanie, a na powiekach może pojawić się opuchlizna.

Jak leczyć katar alergiczny?

Przede wszystkim stosuje się leki przeciwhistaminowe obkurczające błonę śluzową nosa, i oczywiście należy unikać kontaktu z czynnikiem drażniącym. Zawsze jednak trzeba wybrać się do lekarza, aby ustalić wspólnie przyczynę kataru i znaleźć odpowiednie leki odczulające. Wśród domowych sposobów należy wyróżnić m.in. płukanie nosa i nawilżanie gardła oraz przemywanie oczu solą fizjologiczną. Generalnie proces leczenia uzależniony jest od rodzajów alergii, objawów i stopnia jej natężenia. Postępując wedle wskazówek lekarza, można doznać dużej ulgi przy katarze alergicznym.