Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

19 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Chociaż wyrostek robaczkowy nie spełnia żadnej ważnej roli w organizmie człowieka, to jego zapalenie może w szybkim tempie doprowadzić do jego pęknięcia, co skutkuje zapaleniem otrzewnej, stanu zagrażającego życiu pacjenta, który wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Jak rozpoznać zapalenie wyrostka?

Rodzaje zapalenia wyrostka robaczkowego

Wyróżnia się 4 rodzaje wyrostka robaczkowego:

  • ostre proste zapalenie wyrostka robaczkowego
  • zapalenie ropowicze wyrostka robaczkowego
  • zapalenie zgorzelinowe wyrostka robaczkowego
  • perforacja wyrostka, czyli jego przedziurawienie, które skutkuje powstaniem ropnia lub nacieku okołowyrostkowego, a nawet zapaleniem otrzewnej.

Zapalenie wyrostka robaczkowego nie zawsze ma nagły charakter. Może to być także przewlekły stan, któremu przez kilka miesięcy towarzyszą złe samopoczucie, bóle brzucha (czasami silne) oraz problemy z wypróżnianiem się. Bazując na tych objawach można przewidzieć atak wyrostka robaczkowego, choć te symptomy często towarzyszom innym przypadłościom.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

W początkowej fazie, zapalenie wyrostka objawia się bólem w okolicach podbrzusza oraz złym samopoczuciem. Z każdą chwilą intensywność bólu znacznie się nasila (zwłaszcza podczas kaszlu czy poruszania się) i przemieszcza niżej, w okolice prawej, dolnej strony brzucha. W następnej kolejności pojawiają się wymioty, nudności, gorączka i wzrasta tętno. Ponadto w przypadku dzieci może wystąpić biegunka, a u dorosłych zaparcia. Wyrostek robaczkowy umiejscowiony w okolicach pęcherza moczowego objawia się dolegliwościami związanymi z układem moczowym, takimi jak częste oddawanie moczu lub parcie na mocz. Niemniej, jeżeli ból utrzymuje się przez minimum 4 godziny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – diagnoza

Diagnozowanie tej przypadłości odbywa się przez badanie najbardziej bolesnego miejsca –  prawego dołu biodrowego. Przy ostrym zapaleniu wyrostka ból wzmaga się nie przy docisku, ale z chwilą oderwania dłoni od brzucha pacjenta. Ponadto, ból wzmaga się przy podniesieniu prawej nogi, przez co lekarz może poprosić pacjenta o jej podniesienie w trakcie badania.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – leczenie

W przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jedynym sposobem leczenia jest operacja. Wedle chirurgów, appendektomia, czyli zabieg usunięcia wyrostka jest niezwykle prosty. Wykonuje się go metodą tradycyjną lub za pomocą laparoskopu. Ten drugi sposób z reguły oznacza krótszy czas rekonwalescencji i krótszy pobyt na oddziale chirurgicznym.