Jak rozpoznać katar sienny?

Jak rozpoznać katar sienny?

2 września, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Z katarem najczęściej mamy styczność w okresie przeziębienia lub grypy. Zdarza się jednak, że katar wstępuje samoistnie, bez typowych objawów grypy i przeziębienia. Wówczas może być to katar sienny, inaczej zwany pyłkowicą. Jest to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, które może występować sezonowo bądź przez cały rok. Schorzenie może utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego, jeśli podejrzewany u siebie katar sienny warto podjąć odpowiednie leczenie.

Przyczyny

Katar sienny występuje sezonowo, nasila się zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy drzewa oraz inne rośliny zaczynają pylić. Latem katar sienny wywołują pyłki traw, a jesienią zarodniki grzybów. Katar może występować również przez cały rok, wówczas przyczyna leży w uczuleniu na kurz lub sierść zwierząt. Katar sienny może być spowodowany przez alergeny, ale także może być uwarunkowany genetycznie. Katar sienny powstaje w momencie, gdy organizm ma styczność z alergenem, wówczas dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa.

Objawy

Wystąpienie kataru ściennego jest bardzo podobne do innych reakcji uczuleniowych. Objawy dotyczą głównie błony śluzowej nosa. Pojawiają się wodnista wydzielina z nosa oraz zapalenie spojówek. Występuje ponadto uczucie zatkanego nosa, światłowstręt, swędzenie nosa, kichanie, bóle głowy, problemy z koncentracją, zaburzenia snu oraz przemęczenie. Mogą wystąpić również objawy związane z oskrzelami, napadami astmy oraz upośledzeniem słuchu. Katar sienny często dotyka dzieci. U najmłodszych schorzenie może objawiać się kaszlem, wysypką, astmą, a także przerostem migdałów i zapaleniem zatok. Objawy nasilają się głównie w okresie pylenia roślin tj. od lutego do sierpnia. Mogą utrzymywać się tygodniami, miesiącami, a nawet całym rokiem.

Leczenie

Jeśli podejrzewany u siebie lub u kogoś z rodziny wystąpienie kataru siennego to powinniśmy udać się do lekarza alergologa. Lekarz następnie powinien zlecić wykonanie testów alergicznych. Testy pozwalają na wykrycie konkretnych alergenów, które są przyczyną powstawania kataru. W pierwszej kolejności należy wykluczyć z otoczenia oraz przyjmowanych pokarmów alergeny, które są przyczyną powstawania kataru. W leczeniu wykorzystuje się głównie leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy, które mają postać aerozolu. Inną metodą leczenia jest immunoterapia swoista, która polega na podaniu choremu szczepionki zawierającej alergen. Wskazaniem do przeprowadzenia takiej terapii jest atopowa astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry oraz uczulenie na alergeny wziewne. Ponadto często w leczeniu stosuje się leki antyleukotrienowe.