Jak przygotować opony na zimę?

Jak przygotować opony na zimę?

15 lutego, 2020 Wyłączono przez Wielka zmiana

Każdy świadomy kierowca wie, jak niebezpieczne jest poruszanie się zimą samochodem, który zamiast specjalnych opon zimowych, ma nałożone jeszcze opony letnie. Jest to wręcz nierozważne i bardzo często doprowadza do wypadków i kolizji. Jednak są tacy, którzy dbają o swoje auto i komfort jazdy. Można to zauważyć po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz jak „zimowe opony Fiat” czy „chlapacze Subaru Impreza zimą”. Jak należy prawidłowo obchodzić się z oponami?

Rodzaj opon a sezon

Opony są jedyną częścią pojazdu, która zapewnia kontakt z drogą, odpowiada za precyzję prowadzenia, drogę hamowania, a także umożliwia wyjechanie z zaspy. W związku z faktem, iż parametry opon letni znacząco odbiegają od opon zimowych, szykując samochód na okres zimowy, należy w pierwszej kolejności zaplanować wizytę w serwisie w celu wymiany ogumienia na zimowe. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, dzięki której lepiej trzymają się zaśnieżonej i mokrej nawierzchni, a nawet lodu. Przy identycznych prędkościach opony zimowe umożliwiają wjazd na ośnieżoną drogę, której nachylenie wynosi 13%, podczas gdy opony letnie zawodzą już przy nachyleniu powyżej 4%.  Nie należy jednak czekać na opady śniegu, gdyż korzyści założenia opon zimowych są już zauważalne gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Wielki wpływ na trakcje posiada również inny kształt oraz rodzaj bieżnika. Jego większa grubość oraz specjalne kanały i rowki efektywniej odprowadzają błoto, wodę i śnieg. Nawet w przypadku, gdy zima nie posiada srogich objawów, a na ulicach nie ma śniegu, opony zimowe umożliwiają uniknąć aquaplaningu, niebezpiecznych poślizgów, a także skrócą drogę hamowania. Przytłaczająca większość wypadków, jaka ma miejsce w okresie zimowym, to zdarzenia zaistniałe na suchych (57%) lub mokrych (35%) drogach.

Nie jest tajemnicą, iż wiele osób poruszających się autem głównie po mieście, nie jest chętna do zakupu dwóch kompletów opon, a kolejno na sezonową ich wymianę. Opcją dla takich osób są opony wielosezonowe, które posiadają homologację zimową. Zakup takich opon jest zdecydowanie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż jazda na oponach letnich bądź zimowych przez cały rok. Warto mieć jednak na uwadze, iż podróżowanie na takich oponach po drogach szybkiego ruchu, bądź słabo odśnieżonych trasach podmiejskich jest o wiele bardziej skomplikowane i niebezpieczne, niż na tradycyjnych oponach zimowych.

Stan gumy oraz głębokość bieżnika

Głębokość bieżnika opon zimowych, która zapewnia właściwe osiągi powinna wynosić nie mniej niż 3-4 mm. Warto jednak zauważyć, iż w świetle prawa powinna ona posiadać wartość co najmniej 1,6 mm. W sytuacji, gdy opony posiadają więcej niż 6 lat, zaleca się przyjrzenie się im z bliska. Z czasem guma traci swoje właściwości, zwłaszcza jeśli przechowywana jest w nieodpowiednich warunkach.