Jak aktywność fizyczna wpływa na raka prostaty?

Jak aktywność fizyczna wpływa na raka prostaty?

20 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Eksperci oraz lekarze są jednoznaczni w tej kwestii. Aktywność fizyczna jest w stanie opóźnić pojawienie się prostaty, a w przypadku jej wystąpienia może znacznie przedłużyć życie mężczyzny. Nie są to dane wyssane z palca, ale rzetelne informacje uzyskane w trakcie 18 lat badań. Należy je wziąć sobie do serca.

Aktywność fizyczna w walce z rakiem prostaty

Wspomniane powyżej badania dotyczyły mężczyzn, którzy zmagali się z rakiem prostaty, a także całkiem zdrowych. W trakcie trwania badań skontrolowano jak długo wykonywana była dana aktywność, a także jej rodzaj. Niektórzy pracowali fizycznie, inni z kolei ćwiczyli na wolnym powietrzu. Osoby, które każdego dnia spędzały czas na ćwiczeniu nie zauważały u siebie choroby, albo zdecydowanie zwalniała ona tempa. W związku z tym można wysunąć wniosek, że tryb życia oddziałuje na zdrowie człowieka zarówno chorego, jak i tego, którego organizm pozostaje całkowicie zdrowy.

Warto zdawać sobie sprawę, że nie chodziło o wyczynowe uprawienie sportu, ale nawet delikatna aktywność wykazywała pozytywne efekty. Jednakże, warto zdawać sobie sprawę, że w trakcie aktywności intensywnej oraz dłuższej efekty były zdecydowanie lepsze. Co rozumie się przez określenie lepsze? Mowa o 46% mniejszej szansie na wystąpienie raka prostaty, kiedy aktywność fizyczna przekracza 3 godziny w ciągu tygodnia. Ćwiczenia mogą mieć różną formę, począwszy od jazdy na rowerze i biegania do pływania i marszu.

Specyfiką raka prostaty jest to, że przez wiele lat nie daje on żadnych znaków i człowiek żyje sobie całkiem nieświadomy rozwijającej się w jego ciele choroby. Początkowo nic nie boli, gdyż rak rozwija się w środku gruczołu. W trakcie drugiego etapu zaczyna on dotykać tanek znajdujących się obok niego oraz występują przerzuty. Przerzuty można zauważyć z reguły w węzłach chłonnych i kościach.

Aby wykryć raka gruczołu krokowego należy wykonać odpowiednie badanie krwi (a dokładniej białka generowanego przez prostatę określanego skrótem PSA). Wraz z rozwojem nowotworu, poziom PSA zwiększa się coraz bardziej w organizmie.

Oprócz tego, nowotwór można wykryć przy pomocy badania przez odbytnicę, gdyż sprawny lekarz może przy pomocy dotyku wykryć powstałe guzki.

W dzisiejszych czasach można skutecznie leczyć chorobę przy pomocy wielu metod. Mowa chociażby o leczeniu ogniskowym, operacyjnym, radioterapii, hormonoterapii oraz chemioterapii. Jednakże, jeśli można zapobiegać pojawieniu nowotworów warto rozpocząć aktywność fizyczną jeszcze w młodym wieku, aby dobre nawyki towarzyszyły człowiekowi przez resztę życia.