Domowe sposoby na zgagę

Domowe sposoby na zgagę

8 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana
Zgaga to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Jej głównymi objawami są nieprzyjemne uczucie pieczenia oraz ból, który niejednokrotnie promieniuje aż do okolicy podbrzusza. Okazuje się, że niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce ze zgagą są domowe sposoby. Może z nich skorzystać każdy bez względu na budżet, jakim dysponuje.

Większość produktów każdy z nas posiada na codzień w swojej kuchni. Jakie są najlepsze domowe metody, co na zgagę? Z pomocą przyjdzie na pewno soda oczyszczona. Wystarczy połowa łyżeczki rozpuszczona w szklance wody. Najlepiej wypić ją na czczo. Zgaga najczęściej nasila się po spożytym posiłku. Dlatego warto mieć przygotowaną pod ręką garść migdałów – w formie posiekanych orzechów lub płatków. Można je również zastąpić popularną przyprawą znajdującą się na każdym domowym stole, mianowicie cynamonem. Najczęściej stosowane są jednak ziołowe napary z takich substancji jak: kwiat lipy czy mięta.

Dodatkowo wzdęciom skutecznie zapobiega koper włoski. Innymi sposobami są własnoręcznie przygotowane herbatki z korzenia imbiru. Już jedna starta łyżeczka zaparzona w szklance wrzątku może zdziałać cuda! Alternatywą jest również przyrządzenie herbatki z jednej łyżeczki kminu rzymskiego lub kminku.

Tak przygotowany napar zbawiennie działa również na cały układ trawienny. Popularną i znaną metodą jest również wywar z siemienia lnianego. Jego ziarna spełniają wiele ważnych funkcji. Po pierwsze działają osłonowo na żołądek, ochraniając jego śluzówkę przed podrażnieniami, jak również łagodzą nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące zgadze, jak również chorobie wrzodowej. Dodatkowo siemię lniane wspomaga przemianę materii, dlatego jest chętnie wybierane przez osoby będące na diecie odchudzającej.

Jeśli chodzi o domowe sposoby, to wiele kontrowersji wzbudza stosowanie mleka. Z jednej strony faktycznie łagodzi ono uczucie pieczenia, towarzyszące zgadze. Efekty są jednak krótkotrwałe, a z drugiej strony zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Dlatego lepiej zastąpić mleko niesłodzonymi sokami warzywnymi. Soki z buraka, rzodkwi czy marchwi mają odczyn zasadowy, dzięki czemu doskonale neutralizują kwas solny obecny w żołądku. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, powinna być ona uzupełniona odpowiednią dietą. W tym celu należy wykluczyć z diety całkowicie słodycze, alkohol, papierosy, a także mocną kawę i herbatę. Sprzymierzeńcami zgagi nie są również kolorowe napoje gazowane, a także guma do żucia z zawartością cukru.