Do czego wykorzystywany jest aloes?

Do czego wykorzystywany jest aloes?

4 września, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Roślina była znana i wykorzystywana już w starożytności. Uprawiany jest przede wszystkim w rejonach Ameryki Północnej, w Meksyku, Australii, na Antylach, a także w Indiach, Cejlonie, Filipinach i Tajwanie. Dziś, ze względu na swoją popularność, jest dostępny na całym świecie w regionach o podobnym klimacie. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Aloes najczęściej dodawany do kosmetyków takich jak: kremy, balsamy do ciała, szampony czy odżywki do włosów. Kolejnym mniej oczywistym miejscem, gdzie możemy spotkać aloes, jest kuchnia. Popularnym produktem na bazie aloesu jest sok, który można stosować na różne sposoby. Możemy go po prostu wypić albo użyć na przykład jako płukankę do włosów lub tonik.

Dlaczego aloes jest tak popularnym składnikiem kosmetyków?

Aloes jest jednym z głównych składników różnego rodzaju produktów pielęgnacyjnych, przede wszystkim łagodzi on różnego rodzaju podrażnienia oraz nawilża. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes, doskonale działają na skórę. Przyspieszają regenerację naskórka, dlatego są przydatne szczególnie po długim przebywaniu na słońcu. W składzie znajdują się bardzo cenne substancje, które są w stanie bardzo głęboko wniknąć w skórę, pielęgnując ją, odżywiając, łagodząc nieprzyjemne stany zapalne i rozszerzając naczynia krwionośne. To poprawia ukrwienie i wpływa na przyspieszenie odnowy skóry. Wpływa na zwiększenie ilości kolagenu i elastyny w skórze, a co za tym idzie, opóźnia procesy starzenia się skóry.

Czy aloes posiada właściwości lecznicze?

Właściwości prozdrowotne aloesu są znane od bardzo dawna. Za jego lecznicze działanie odpowiedzialne są konkretne rodzaje – chodzi tutaj przede wszystkim o aloes zwyczajny, afrykański, uzbrojony i drzewiasty. Miąższ, zawarty w liściach aloesu jest najbardziej wartościową częścią tej rośliny.

Lista korzystnego wpływu tej rośliny, na zdrowie jest długa. Oto kilka z nich:

  • wspomaga pracę układu odpornościowego
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi
  • Poprawia metabolizm
  • Łagodzi objawy chorób skóry alergii, łużyccy czy trądziku, skóra jest odżywiona
  • Pomaga w przypadku trudno gojących się ran, odmrożeń bądź poparzeń skóry

Aloes zawiera około dwieście substancji aktywnych najważniejsze z nich to: witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ponadto jest bogatym źródłem mikroelementów, takich jak: magnez, żelazo, wapń, selen, chrom, oraz kwasy tłuszczowe. Pomimo tych wszystkich zalet nie jest to produkt dla wszystkich. Powodem jest jego konsystencja i specyficzny smak, który może zniechęcać do stosowania tej rośliny w codziennej diecie.