Demencja starcza objawy

Demencja starcza objawy

23 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wydawać by się mogło, że demencja jest naturalną konsekwencją starzenia się. Badania pokazują jednakowoż, że wcale tak nie musi być i wystarczy jedynie właściwie podejść do kwestii związanych z przeciwdziałaniem zaburzeniom poznawczym. Ograniczenie czynników ryzyka jest podstawową prewencją.

Jakie są pierwsze objawy demencji?

Demencja starcza daje różne objawy i często jej początek jest niezauważany przez chorych i najbliższych. Szczególnie dostrzega się zmiany związane między innymi z trudnościami z zapamiętywaniem, przypominaniem sobie niektórych rzeczy, kojarzeniem faktów lub przekręcaniem faktów. Są to łagodne zaburzenia poznawcze, które jednakowoż nie muszą one wcale świadczyć o demencji, a być jedynie oznaką fizjologicznego starzenia się organizmu.

Wśród otępień starczych wyróżnić możemy kilka jednostek klinicznych:

– otępienie z ciałami Levyego,
– chorobę Alzheimera,
– otępienie naczyniopochodne,
– otępienie czołowo-skroniowe.

Różny obraz chorób otępiennych

Każda z tych chorób może stać się przyczyną demencji starczej. W chorobie Alzheimera dominują zaburzenia pamięci, kojarzenia oraz zaburzenia emocjonalne. Dla otępienia z ciałami Levyego typowe jest występowaniem oprócz zaburzeń otępiennych, również objawów parkinsonowskich, jak drżenia, sztywność, spowolnienie ruchowe. W otępieniu naczyniopochodnym obraz związany jest przede wszystkim z przebyciem udaru danej okolicy mózgu – jednakowoż zdarzenia naczyniowe mogą nasilać objawy każdego z typów otępień. W otępieniu czołowo-skroniowym szczególnym objawem nie są zaburzenia pamięci, a pojawiające się stopniowo i nasilające się zaburzenia funkcji językowych – ograniczenie płynności mowy, zapominanie słów, przekręcanie słów, perseweracje. W otępieniu z ciałami Levyego częste są nie tyle zaburzenia pamięci i deficyty językowe, a stopniowo nasilające się problemy z funkcjonowaniem społecznym, dziwne zachowania, hiperseksualizm oraz wszelkiej maści zaburzenia praksji – problemy związane z wykonywaniem codziennych czynności, czesaniem się, ubieraniem etc.