Czym są uchyłki jelita grubego?

Czym są uchyłki jelita grubego?

1 lipca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Choroba uchyłkowa jest jedną z częściej występujących chorób jelita grubego, na co wpływ mają przede wszystkim spożywane przez nas produkty. Nie powinna być ona powodem do zmartwień, w odróżnieniu od jej bardziej zaawansowanej postaci – zapalenia uchyłków jelita grubego. Czym tak właściwe są uchyłki jelita grubego, jak powstają oraz jakie towarzyszą im objawy?

Czym są uchyłki jelita grubego?

Uchyłki są to powstające w jelicie cienkie „woreczki”, o średnicy ok. 1 cm, które występują w liczbie od kilku do nawet kilkudziesięciu. Dzielą się ona na dwa rodzaje:

  • Nabyte – niewielkie przepukliny błony śluzowej przez błonę mięśniową okrężnicy, występujące w esicy, czyli jednym z odcinków jelita grubego, który jest najbardziej narażony na choroby. Pojawiają się głównie u osób po 60 roku życia. Są one uważane za chorobę cywilizacyjną, jednakże znaczenie dla ich powstawania oraz rozwoju w niektórych przypadkach mogą mieć także czynniki genetyczne.
  • Wrodzone – występują w kątnicy oraz dotyczą wszystkich warstw ścian jelita, wyróżniają je drobne rozmiary oraz brak znaczenia klinicznego.

Przyczyny powstawania uchyłków jelita

Uchyłki jelita grubego są przypadłością, która dotyka osoby dorosłe i jest związana przede wszystkim ze stylem żywienia. Powstawaniu uchyłków sprzyja spożywanie żywności wysoko przetworzonej (ubogo resztkowej) oraz zawierającej śladowe ilości błonnika. Taka dieta powoduje wydłużenie się pasażu jelitowego oraz zmniejszenie objętości mas kałowych, co w efekcie prowadzi to wymuszonych skurczów okrężnicy, wzrostu ciśnienia w jelicie i w następstwie wypchania błony śluzowej na zewnątrz.

Za czynniki sprzyjające powstawaniu uchyłków uważa się także uwarunkowania genetyczne (słabość mięśni jelita grubego) oraz narażenie na stres.

Objawy

Uchyłki bardzo często są przypadłością bezobjawową, a do ich wykrycia dochodzi przypadkowo, podczas wykonywania badań obrazowych (USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa) z zupełnie innej przyczyny.

Oznaki, mogące świadczyć o występowaniu uchyłków to:

  • ból w lewej części brzucha,
  • zaburzenia wypróżnień,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • biegunki,
  • przemijające zatrzymywanie gazów i wypróżnień.

 

Najczęstszym powikłaniem choroby uchyłkowej jest zapalenie uchyłków, objawiające się silnymi bólami brzucha oraz gorączką, wymagające stosowania ścisłej diety oraz przyjmowania antybiotyków w sposób dożylny.