Czy nowoczesne górnictwo jest bezpieczne?

Czy nowoczesne górnictwo jest bezpieczne?

14 kwietnia, 2019 Wyłączono przez ds_juzek

Bezpieczeństwo w górnictwie to gorący temat, zarówno w Polsce, jak i choćby w Czechach, zwłaszcza w obliczu tragedii, która wydarzyła się niedawno. Warto więc zastanowić się, jakie technologie wykorzystuje się, by praca pod ziemią była bezpieczna?

Przepisy i regulaminy

Pierwszym i podstawowym elementem bezpieczeństwa w górnictwie powinna być wiedza oraz znajomość przepisów i regulaminów, a także szkolenia pod kątem BHP. Jest to bardzo ważne, bo nawet najlepsze zabezpieczenia nie sprawią, że ludziom nie będzie działa się krzywda, jeśli ludzie sami nie zadbają o swoje bezpieczeństwo i będą wchodzić tam, gdzie nie mają prawa przebywać, np. do stref beztlenowych, w których nie da się przeżyć, a wstęp do nich jest ściśle zabroniony. Oczywiście, są sytuacje, w których do takiej strefy trzeba wejść, ale w takiej sytuacji kilka dni wcześniej przeszkolona grupa techników wpuszcza tlen do takiego miejsca i bada przenośnym detektorem gazu, czy na pewno w danym miejscu nie ma trujących substancji.

Nowoczesne technologie

Górnictwo to, nie oszukujmy się, bardzo niebezpieczny zawód, który wymaga sporej wiedzy, by nie stwarzać zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych. Kiedy górnik ma już wiedzę, nie obejdzie się bez nowoczesnych sprzętów, np. przenośnego detektora gazu. Dzięki niemu górnik wie, czy może iść dalej, czy powinien się zawrócić. Są różne rodzaje detektorów, ale w górnictwie przenośny detektor gazu powinien być nie tylko dobrej jakości, ale i wykrywać różne rodzaje gazów; wszakże pod ziemią jest nie tylko metan, ale inne substancje łatwopalne, nie wspominając o samym pyle węglowym, który może się zapalić i skończy się to prawdziwą tragedią.

Wykorzystanie maszyn zamiast ludzi

Ten temat z pewnością należy do kontrowersyjnych, ale świat idzie naprzód, a praca pod ziemią jest nie tylko mniej opłacalna, ale i coraz bardziej niebezpieczna – górnicy pracują w trudnych warunkach i niejednokrotnie muszą drążyć bardzo głęboko, by dostać się do cennego węgla. To niesie za sobą ryzyko, a przecież żadne pieniądze nie są warte tego, by ludzie tracili życie. Dlatego właśnie w grę wchodzi automatyzacja kopalń, gdzie pracowałoby niewielu ludzi.