Co zrobić jeśli nie dostałeś zwrotu podatku z zagranicy?

Co zrobić jeśli nie dostałeś zwrotu podatku z zagranicy?

2 listopada, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Odzyskiwanie podatku z zagranicy to często problemowa kwestia. Sam proces egzekwowania zwrotu nadpłaconego podatku jest dość skomplikowany i wymaga dużo wiedzy teoretycznej i praktycznej. Niekiedy sam Urząd Skarbowy spóźnia się z wypłaceniem należnej nam nadpłaty. Co robić w takiej sytuacji?

Gdzie szukać pomocy?

Zwrot podatku powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 90 dni, licząc od dnia, w którym złożyliśmy nasze zeznanie podatkowe. W ciągu tego okresu pieniądze powinny wpłynąć już na nasze konto. Inny termin obowiązuje w przypadku, gdy zeznanie podatkowe składane było elektronicznie. Wówczas Urząd Skarbowy ma na to krótszy okres, ponieważ jest to tylko 45 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymaliśmy zwrotu podatku, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Odzyskiwanie podatku z zagranicy nie jest procedurą łatwą, dlatego też warto skorzystać z pomocy kogoś wykwalifikowanego w tej dziedzinie, kto pomoże nam wyegzekwować należne nam pieniądze. Na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm, których zadaniem jest właśnie odzyskiwanie podatku z zagranicy. Dzięki rzetelnej pomocy możesz bez zbędnych trudności otrzymać przysługującą Ci kwotę.

Jakie podjąć działania?

Gdy Urząd Skarbowy spóźnia się ze zwrotem podatku, należy podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest po prostu skontaktowanie się z urzędem i prośba o wyjaśnienie przyczyny zwłoki. Często okazuje się, że opóźnienie jest w jakiś sposób uzasadnione. Może się okazać, że Urząd Skarbowy zaliczył kwotę nadpłaconego podatku na poczet naszych wcześniejszych zaległości podatkowych czy też mandatów, których nie zapłaciliśmy. Mogła zajść także pomyłka dotycząca numeru konta bankowego podatnika. Może się jednak okazać również tak, że Urząd Skarbowy nie ma żadnej usprawiedliwionej przyczyny opóźnienia w wypłacie należnych nam pieniędzy. Również wtedy możemy podjąć odpowiednie działania. Najlepiej jest złożyć ponaglenie, które powinno zostać skierowane do Dyrektora Izby Skarbowej. Może się jednak zdarzyć, że i takie działanie nie poskutkuje i nadal nie otrzymamy należnej kwoty. Ostatecznym krokiem jest skierowanie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jeśli sprawa przebiegnie pomyślnie, powinniśmy odzyskać nadpłacony podatek wraz z odsetkami.