Co stosować na uciążliwy kaszel?

Co stosować na uciążliwy kaszel?

20 sierpnia, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Kaszel może mieć różne przyczyny. Jest to przede wszystkim bezwarunkowy odruch obrony układu oddechowego, wywołany podrażnieniem punktów w oskrzelach, tchawicy, krtani i gardle.  Najczęściej jest jednak objawem podrażnienia błony śluzowej gardła. Bywa uciążliwy, długi, ale często też mija wraz z ustąpieniem przeziębienia.

 

Dlaczego kaszlemy?

Dzięki odruch kasłania, czyli gwałtownego wyrzucania z płuc powietrza organizm oczyszcza się z nadmiaru śluzu i zanieczyszczeń.

Nie zawsze jednak kaszel jest produktywny, a dzieje się tak np. wtedy, gdy ilość śluzu jest niedostateczna lub nie ma określonej gęstej konsystencji. W takim przypadku kaszel bywa bardzo uciążliwy i często  prowadzi do pękania naczynek krwionośnych w śluzówce dróg oddechowych.

 

Jak leczyć kaszel?

W przechodzeniu przeziębiania, czy innych chorób wirusowych lub bakteryjnych, kaszel na początku jest suchy, a potem stopniowo zamienia się w kaszel mokry. W tym pierwszym etapie staje się więc bardzo nieprzyjemny i trudny do zwalczenia. Dlatego też przy kaszlu suchym trzeba przede wszystkim zadbać o dobre nawilżenie śluzówki gardła, poprzez odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, w którym śpimy oraz przyjmowanie sporej ilości płynów. Pomocne są także inhalacje sporządzane na bazie tymianku czy rumianku oraz olejków: eukaliptusowego czy lawendowego oraz stosowanie delikatnych płukanek z szałwii. Warto też stosować rozgrzewające maści na plecy]i klatkę piersiową, skomponowanych na bazie ziół i olejków. Można tez przyrządzić syrop z cebuli lub buraka, które są nie tylko skuteczne, ale i zdrowe.

W przypadku kaszlu mokrego stosuje się najczęściej syropy ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Można też ratować się płukankami sporządzonymi z roztworu soli fizjologicznej. Warto oklepywać plecy chorego, aby wydzielina mogła zostać jeszcze łatwiej usunięta.

 

Babka lancetowata na dokuczliwy kaszel

Długo utrzymujący się kaszel to nic przyjemnego. Może być skutkiem przebytej infekcji (podrażnienia oskrzeli i błon śluzowych gardła), dlatego często musi minąć sporo czasu, zanim się go pozbędziemy. Babka lancetowata to jedno z lepszych ziół, które stosuje się przy tego typu kaszlu, ale też różnych infekcjach górnych dróg oddechowych. Zawiera się w niej sporo cennych składników, takich jak witaminy C i K oraz minerały – cynk, magnes i potas. Nie zabrakło w niej też flawonoidów, garbników, karotenu czy pektyn. Działa przeciwzapalnie na śluzówkę gardła, stosuje się ja na kaszel mokry suchy i uciążliwy. Babka lancetowata oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny , oczyszcza je i wspomaga odkrztuszanie. Ceniona jest także przez osoby, które w swojej pracy muszą dużo mówić i znacznie eksploatują głos, np. nauczyciele i piosenkarze. Babka lancetowata koi nadwyrężone gardło, co odczuwa się podczas mówienia czy śpiewania.

Na bazie tego zioła sporządzą się odwar, zasypując łyżeczkę suszu szklanką wrzątku i doprowadzając do wrzenia. Następnie odstawia się zioła na 15 minut i po tym czasie przecedza. Najlepiej pić dwa razy dziennie po pół szklanki.

Oprócz babki lancetowatej na kaszel stosuje się takie zioła jak: anyż, tymianek, lukrecja, prawoślaz czy miętę pieprzową. Można spróbować  kilku z nich i wybrać dla siebie to, które najlepiej smakuje i najskuteczniej działa na organizm.