Celiakia – jak ją rozpoznać?

Celiakia – jak ją rozpoznać?

8 września, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Choroba zwala celiakią oznacza nietolerancję glutenu przez organizm. Gluten występuje w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia oraz owsa. Używa się go nawet w produktach, które na pierwszy rzut oka mieć go nie powinny. Dowiedź się czego nie mogą jeść osoby z celiakią.

 

Celiakia – co to takiego?

Celiakia jest chorobą, którą charakteryzuje nietolerancja glutenu. Objawia się ona przede wszystkim u dzieci, jednakże wielu dorosłych żyje z nią i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto zdawać sobie sprawę, że gluten występuje zarówno w chlebie, jak i innych produktach cukierniczych, jednakże sprawa nie jest tak łatwa, gdyż gluten dodawany jest do wielu innych wyrobów. Mowa chociażby o parówkach, pasztetach, jogurtach, lodach, cukierkach, sosach, a nawet lekach.

Kiedy człowiek zmaga się z celiakią odnosi się to do jego całego ustroju, a nie tylko i wyłącznie jelit. Można ją nabyć genetycznie, a więc reasumując aby organizm człowieka nie tolerował glutenu czynniki genetyczne łączą się z immunologicznymi oraz środowiskowymi.

 

Jak objawia się celiakia?

Kiedy osoba uczulona na gluten zje posiłek bądź pojedynczy produkt w którego składzie występuje, wnika on do ściany jelita cienkiego. Odbywa się to na skutek jego odporności na wpływ kwasu solnego oraz enzymów trawiennych. Na skutek tego w błonie śluzowej jelita cienkiego pojawia się stan zapalny, a oprócz tego tracą się kosmki jelitowe odpowiedzialne za trawienie składników pokarmowych przedostających się w dalszej kolejności do krążenia.

W dalszej kolejności w organizmie następują trudności ze wchłanianiem białek, tłuszczów, cukrów, witamin, a także soli mineralnych do krwioobiegu. Choroba sprawia, że w organizmie pojawiają się także przeciwciała.

 

Kto narażony jest na celiakię?

Warto wiedzieć, że jest to dolegliwość z którą częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. Występuje ona częściej w państwach w których dania bazują na produktach spożywczych. Ogromna ilość ludzi żyje z nią i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Przyjmuje się, że około 1% populacji żyje z celiakią, jednakże tylko niewielki procent z tej liczby leczy się. Kiedy skorzystać ze statystyk w naszym kraju żyje z nią 400 tysięcy osób, a mniej niż 5% zdaje sobie z tego sprawę.

Jeżeli człowiek zmaga się z cukrzycą typu I musi mieć się na baczności, gdyż celiakia również może u niego wystąpić. Ta sama sytuacja dotyczy wybranych chorób autoimmunologicznych i chorób uwarunkowanych genetycznie, jak chociażby zespół Downa.