Alergia u dzieci

Alergia u dzieci

15 sierpnia, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Tylko i wyłącznie rodzice są w stanie zauważyć, że dziecko zmaga się z alergią. Pierwsze objawy mogą kojarzyć się z anginą bądź przeziębieniem, jednakże kiedy skutki uboczne nie zanikają, a wręcz pogłębiają się, należy wziąć pod uwagę inne rozwiązania. Jak poradzić sobie z alergią u małych dzieci?

Jak rozpoznać alergię u pociechy?

Alergie występują na skutek niewłaściwego funkcjonowania układu immunologicznego organizmu. Precyzując, chodzi o to, że jest on nadwrażliwy na konkretne czynniki, które u innych osób traktowane są zupełnie neutralnie. Pojawienie się w organizmie tego czynnika wywołuje stan zapalny, co wpływa negatywnie nie tylko na stan zdrowia, ale również i ogólne samopoczucie. Alergia bardzo często jest uwarunkowana genetycznie, w związku z tym rodzice alergicy przekazują tę nieprzyjemną dolegliwość swoim pociechom.

Alergia u dzieci może objawiać się w różnorodny sposób. Wszystko uwarunkowane jest rodzajem alergii, a dokładniej czynnikiem, który ją wywołuje. Dzieci wielokrotnie zmagają się ze stanem podgorączkowym. Oprócz tego bardzo częstym objawem alergii jest katar, który nie jest taki sam jak w przypadku zmagania się z przeziębieniem bądź grypą. Katar alergiczny jest rzadki, dlatego przede wszystkim małe dzieci będą narzekały na kapiącą z nosa wydzielinę. Oczy także są w stanie pokazać, że w organizmie dzieje się coś złego. Mogą stać się one czerwone oraz opuchnięte, w związku z czym dziecko będzie je tarło oraz narzekało na duży dyskomfort. Obrzmiałe gardło, sucha skóra na której pojawiają się wypryski oraz ból brzucha to kolejne objawy alergii, które są takie same w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci.

Alergia nie może być pod żadnym pozorem zignorowana, dlatego wszystkie, albo tylko niektóre z wymienionych powyżej objawów powinny zaprowadzić rodziców wraz z pociechą do lekarza. Specjalista zleci wykonanie badań alergicznych, które mogą mieć dwie formy. Niektórzy decydują się na wykonanie testu skórnego, ale dostępne są również badania serologiczne.

Kiedy testy potwierdzą alergię należy zacząć działać. Niestety na dzień dzisiejszy nie możemy skorzystać z leku na całkowite wyleczenie alergii, gdyż go nie ma. Najlepsze rezultaty przynosi unikanie alergenu. Kiedy więc pociecha zmaga się z alergią na sierść zwierząt należy je jak najszybciej usunąć z miejsca zamieszkania. Oprócz tego można sięgać także o odpowiednie środki farmakologiczne, a dokładnie chodzi o leki antyhistaminowe. Przy ich pomocy skutki uboczne uczulenia nie dają się tak bardzo we znaki. Niestety z chorobą należy nauczyć się żyć i robić wszystko, żeby nie wpływała ona bardzo negatywnie na całe życie.