Alergia na pyłki

Alergia na pyłki

15 października, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

W dzisiejszych czasach ludzie uczuleni są nawet na niespotykane rzeczy, które ciężko jest rozpoznać.  Dobrym przykładem jest drewno oraz inne materiały wykorzystywane do stworzenia mebli i innych przyrządów. Jednakże, alergia na pyłki pojawia się najczęściej. Czy walka z nią jest łatwa?

Alergia na pyłki – charakterystyka

Najbardziej specyficzną cechą omawianej alergii jest to, że pojawia się sezonowo i każdy alergik może przechodzić ją inaczej. Wśród podstawowych objawów wymienia się katar sienny, który w początkowej fazie pylenia jest stosunkowo łagodny, a z biegiem czasu przyjmuje na intensywności.

Ludzie zmagają się z uczuleniem na pyłki, gdyż w momencie rozmnażania się roślin tworzą one ziarna pyłu. W związku z tym pył występuje niemalże wszędzie. Może być przeniesiony przy pomocy zwierząt czy też wiatru i stąd ma już niedaleką drogę do organizmu człowieka, który na jego obecność reaguje reakcją alergiczną. Alergia ta nie trwa przez cały rok, a jej skutki pojawiają się tylko i wyłącznie w określonych miesiącach, kiedy to jak wiadomo konkretne rośliny rozpoczynają pylenie.

Najpopularniejsze alergeny:

– trawa – to ona jest problematyczna, kiedy chodzi o większą część alergików mieszkających w Polsce. Pyli już od kwietnia, jednakże między majem a lipcem osoby z uczuleniem na trawę zmagają się z bardzo intensywnymi objawami. Najczęściej zanikają one we wrześniu, jednakże czasem trwają jeszcze dłużej,

– drzewa – nie męczą ludzi tak często jak powyżej opisana trawa, jednakże nie oznacza to, że nie wpływają negatywnie na samopoczucie oraz występowanie alergii. Warto wspomnieć tutaj o topoli, gdyż to ona uczula najczęściej spośród wszystkich drzew. Znacznie rzadziej, ale mimo wszystko uczula również brzoza, buk, platan, leszczyna, dąb, olcha oraz wierzba,

– chwasty – człowiek uczulony na chwasty, a przede wszystkim bylicę, pokrzywę, komosę, szczaw oraz babkę zmaga się z objawami alergii pod koniec lata.

Jak objawia się ten rodzaj alergii?

Objawów uczulenia jest wiele i wyróżnia się wśród nich przede wszystkim intensywne kichanie i katar, który przypomina wodę. Oprócz tego pojawia się zapalenie spojówek oraz łzawiące i opuchnięte oczy. Niektóre osoby narzekają na bóle głowy oraz zatok. Znacznie mniejszą grupę dotyka astma, która sprawia, że człowiek ma problemy z oddychaniem. Niemalże wszyscy alergicy w okresie intensywnego pylenia zmagają się ze zmęczeniem, gorszym nastrojem oraz brakiem apetytu. Bardzo zaawansowane alergie objawiają się nawet wymiotami, nudnościami i sporą utrata wagi.